Farby v byte - predsieň

Predsieň je prvá miestnosť, do ktorej vstupujeme, keď vchádzame do našich domovov. Zároveň i poslednou, ktorú opúšťame, keď vstupujeme do interakcie so svetom. V predsieni zaznamenávame prvý i posledný dojem z interiéru. Aby bol čo najlepší, môžeme ho farebne ovplyvniť.

Farby môžeme využiť pri zariaďovaní predsiene veľmi efektívne. Sú predsiene veľmi osobité a iné, ktoré dbajú na určitý štýl ostatných miestností. Teplé, sýte farby môžu poukazovať na majiteľa bytu, ktorý je viac priťahovaný emotívnosťou, náladou. V tomto článku je to napríklad červená predsieň. Nenápadnejšie farby biela so šedou - sú decentné a vypovedajú o stíšení a jemnej práci s bytovými doplnkami.

Zelená predsieň
Kombinácia bielej a zelenej opticky miestnosť zväčšuje.Zelenkavé steny a tmavo zelený koberec udávajú farebný tón. Zelenú si spájame s prírodou, čo v nás ľuďoch vyvoláva pocit harmónie, pokoja a tichého spočinutia. Zelená je ale tiež farbou rastu, poskytuje potravu telu i srdcu. Ako doplnok - napríklad izbová kvetina - zvýrazňuje význam, aký pre nás táto farba môže mať. Biela - dvere v modernom štýle so svojim jednoduchým designom - je farbou neutrálnou, ktorá presvetľuje a pôsobí svojou čistotou. Hovorí sa predsa: biela ako sneh. Stolička, ktorá je typom záhradného nábytku sa do tohto interiéru tak trochu nehodí materiálom i funkciou, ale farebne rešpektuje kombináciu farieb v miestnosti. Ako dominanta hneď vedľa dverí sa týči čierny kovový odkladací vešiak. Čierna farba sa hodí k ostatným farbám v predsieni. Ako protiklad bielej ju môžeme vždy použiť a tým dodať miestnosti i trochu napätia. V kombinácii so zelenou (čierna pôda v prírode) ju môžeme vnímať ako prvok, ktorý vídame, keď sa vyberieme niekam do prírody, teda nijak rušivo.

Biela predsieň
Biele steny a imitácia mramoru na tapete pôsobia na prvý pohľad trochu studeno. Biela je sama o sebe čistá, svetlá a záleží na ostatných farbách v miestnosti, ako ju doladia. V kombinácii so šedou farbou na koberci a tapete akcentuje v tomto interiéri viac chladnejšie, pokojné pôsobenie. Zaujímavé sú doplnky, ktoré jemným, nenápadným spôsobom oživujú tento priestor. Mačičky v tmavo hnedom džbáne šedú farebne podporujú. Hnedé sú i guľaté rámy obrazov, na ktorých sú vyobrazené štyri ročné obdobia. Tmavo hnedú nájdeme nielen u bytových doplnkov, ale i u rámu zrkadla a dverí. Táto farba je elementom zeme a bude mať vplyv na pocit uzemnenia a zázemia v tejto inak veľmi decentnej miestnosti. Malý stolček z prírodného dreva svojim svetlejším odtieňom hnedej trochu vybočuje, ale má v sebe oživujúci prvok prírody (prírodná hnedá) a pôsobí prirodzene.

Predsieň v dezéne prírodného dreva
Táto vstupná miestnosť pôsobí veľmi príjemne. Pracuje s farebnými doplnkami a dekoráciami spôsobom, ktorý je nielen nápaditý, ale rešpektuje i dôraz na prirodzenosť a prírodné zdroje nápadov dekorácií (vetvy, pomaranče, suché plody). Základ farieb izby tvorí nízky nábytok zo svetlého dreva a rám zrkadla rovnakého odtieňu. Je to akýsi východzí moment pre nápad s prírodnými dekoráciami. Svetlo hnedá je farbou prírody a uzemnenia. Je pokojnejšia a vytvára ľahko pocit domova a tepla rodinného krbu. Oranžová (pomaranče, ktoré sa však dajú ľahko nahradiť i inak farebnými plodmi) je výbornou voľbou pre prežiarenie a preteplenie miestnosti spolu s pomarančovo červenou na dne čírej vázy s vetvami. Sú to farby teplé a dodávajú priestoru energiu ohňa. Biele steny a svetlá podlaha (zelenobiele kocky) spolu s veľkým zrkadlom miestnosť opticky zväčšujú a presvetľujú. Zelená, ktorú vidíme v imitácii dlažby, je okrem iného farbou rastu. Môžeme ju nájsť v prírode, takže sa k interiéru výborne hodí.

Lososová predsieň
Tento interiér pôsobí robustnejším dojmom. Dve najdôležitejšie dominanty z hľadiska farieb - vstavaná skriňa vo farbe prírodného dreva s veľkým zrkadlom a lososová farba na stene - sú prvky, ktoré sú najdôležitejšie pre náladu tejto miestnosti. Odtiene ako sú lososová, lila či staroružová obsahujú čiastočne červenú a rôzne jej prímesy. Sú to obľúbené farby, ktoré nájdeme viac na juhu, preto sa vždy dobre hodia k potrebe väčšej voľnosti (dojem prázdnin), tepla a upokojujúceho západu slnka. Lososová naviac obsahuje oranžovú, ktorá dodáva izbe viac tepla a energie. Svetlé drevo (skriňa) ako prírodná farba dodáva priestoru prirodzenosť a uzemnenie. Mramorové dlaždice pôsobia studeno a môžeme ju vnímať ako určitú protiváhu lososovej na stenách. Čierna kovová lampa a čiernobiely obraz v čiernom ráme vynikajú ako doplnky, ktoré sa nedajú prehliadnuť. Ak chceme na niečo výrazne upozorniť, je toto výborná farba. Čierna na seba totiž upozorňuje, je elegantná. V kombinácii s ďalšími farbami pôsobí vždy ako určitý deliaci prvok miestnosti. Biele lišty na stenách a biely strop tvoria zázemie pre ostatné farby . Zároveň tejto predsieni dodávajú viac svetla a priestoru.

Červená predsieň
Červené lišty a predovšetkým červené koženkové dvere dominujú tomuto malému priestoru. Červená farba je plná energie, elánu a ambícií. Stimuluje a podnecuje k činu. Je to farba lásky a vášne. Súvisí tiež s materiálnou časťou nás samotných. Červené vlnové dĺžky sú najpomalšie v rámci viditeľného spektra, zároveň sú ale najviac povzbudzujúce. Ľudské oči registrujú červenú skôr ako ostatné menej stimulujúce farby (napr. na semafore červená, ktorá nás má jednoznačne upozorniť na znamenie stáť).Človek, ktorý by sa nechal inšpirovať týmito červenými dverami, by v sebe mohol podnecovať motívy na dosiahnutie cieľov a úspechov, ktoré naňho za týmito dverami čakajú. Šedobiely koberec a biele steny miestnosť zároveň upokojujú a dodávajú miestnosti pocit väčšieho priestoru. Čierne rámy dverí v kombinácii s červenou zdôrazňujú väčšiu dominanciu a energiu tejto predsiene. V prírode (napr. hmyz, rastliny, vtáky ...) sú tieto farebné kombinácie tými dominantnejšími a agresívnejšími.