Najkrajšie vianočné stromčeky

Po celom svete je v tomto čase ozdobené obrovské množstvo vianočných stromčekov, niektoré sú živé, iné umelé, ďalšie zas malé, iné veľké či niekedy až obrovské. Prejdite sa spolu s nami po svete, a pozrite sa na niekoľko najkrajších vianočných stromčekov.

Symbol Vianoc - stromček
Cestu by sme začali netradične v Severnej Amerike, kde sa tento rok nachádza najvyšší stromček na svete. Postarala sa o to metropola Mexika - Mexico City, kde postavili vianočný „stromček", ktorý meria až 110 metrov a 35 centimetrov. Vďaka tomu sa Mexico City zapísalo do Guinnessovej knihy rekordov.

Na výzdobe stromčeku pracovalo viac než dvesto ľudí. Nečudo, veď je tam zavesených až neuveriteľných 1,2 milióna vianočných lampičiek, ktoré sú pospájané káblom dlhým až 80 kilometrov! Vianočný strom svojou výškou prekonal doteraz najvyšší vianočný stromček sveta, ktorý stojí v brazílskom Rio de Janeire, ktorý meria „len" 85 metrov.

V Rio de Janeiru postavili tento osemdesiatpäťmetrový gigant na vode jazera Rodrigo de Freitas. Stromček v Riu však jeden primát drží tiež, nachádza sa na ňom totiž viac ako tri milióny svetiel, ktoré budú toto veľkomesto osvetľovať až do 6. januára. Pre turistov sa tak vždy pre Vianocami stáva veľkým lákadlom.

V New Yorku sa už tradične pri Rockefellerovom centre rozsvieti azda najznámejší vianočný stromček na svete. Tento rok je ním nórsky smrek vysoký 23 metrov. Má asi 70 rokov a váži viac ako desať ton. Strom zdobí asi 30 tisíc svetiel, ktoré už tradične rozsvietil starosta mesta New York, ktorým je momentálne Michael Bloomberg. Vrchol vianočného stromčeku zdobí hviezda s 25 tisíc krištáľmi od Swarovskeho.

Stromček už stojí aj vo Vatikáne na Námestí svätého Petra. Je to najväčší vianočný stromček aký na tomto námestí za posledných 27 rokov stál. Práve vtedy totiž po prvýkrát rozsvietil vianočný stromček Ján Pavol II., a vo Vatikáne tak zaviedol novú tradíciu.

Vatikánskym stromčekom je 33 metrov vysoký smrek, ktorý pochádza z lesov južného Rakúska. Zdobí ho dvetisíc zlatých a strieborných gúľ, sú na ňom aj biele svetlá a na vrchole je žiariaca hviezda. Smrek sa „pýši" tým, že je to asi najekologickejší vianočný stromček, pretože ho zoťali kvôli tomu, aby mohli na jeho mieste vysadiť nové stromčeky. Má priemer sedem metrov a váži štrnásť ton. No, a po vianočných sviatkov jeho drevo použijú na výrobu hračiek pre chudobné deti.

Obhliadku vianočných stromčekov ukončíme v Londýne. Londýnčania sú na svoj vianočný strom právom hrdý, pretože je pýchou Veľkej Británie - každoročne je to dar od nórskeho mesta Oslo, ktoré tak vyjadruje vďaku za pomoc počas druhej svetovej vojny. Stromček sa týči na Trafalgar Square, a je vysoký 23 metrov. K londýnskemu stromčeku už tradične patrí aj klzisko, kde si každý turista alebo Londýnčan môže korčule aj požičať.

Vianočné stromčeky už v tomto čase svietia na každom väčšom námestí, no určite aj vo väčšine vašich obývačiek. Tak ako vianočné svetielka rozžiaria naše ale aj svetové námestia, rovnako sa 24. decembra večer rozsvietia očká detí po celom svete, ktoré túžobne čakajú na rozbaľovanie darčekov. Rozžiarený tak bude celý svet. Aspoň v to dúfame. Tak šťastné a veselé...

Autor: Recber
Foto: AP, SITA, Reuters,