Najmenší rodinný dom: Rýchla a dostupná stavba

Bývanie v rodinnom dome má bezkonkurenčnú výhodu. Jeho čaro spočíva v tom, že si ho vyberáme, budujeme a rekonštruuje podľa našich predstáv. V bytovom dome sa musíme uspokojiť len so zveľadením interiéru. Starostlivosť o vnútro domu a fasádu nepatrí do našej kompetencie. 

Hra s rozlohou
Pri zvažovaní či uprednostniť kúpu rodinného domu pred bytom, rozhodujú najmä metre štvorcové. Teda za predpokladu, že nie sme priveľmi finančne limitovaní. Keby nás niekto presviedčal, že obytná plocha domu nemusí byť zdanlivo väčšia ako byt, asi by sme mu najskôr nechceli uveriť. Dom v brazílskom Campo Grande nás ale presvedčí o opaku.

Bez poplatkov
Ľudí, ktorí sa vedia uskromniť v záujme svojho pohodlia, sa nájde po celom svete viac než dosť. Dom s rozlohou 45 metrov štvorcových predstavuje unikátne riešenie pre tých, ktorí chcú bývať pod vlastnou strechou nad hlavou a nechcú každý mesiac platiť do bytových fondov vysoko nastavené poplatky. V rodinnom dome sme týchto povinností pozbavení.

 

Užiť si bývanie
Dom, v ktorom sa nachádza obývacia izba prepojená s kuchyňou, spací kút a kúpeľňa je určený najmä pre tých, ktorých sa dotýka šialene rýchle životné tempo. Koľkí z nás môžeme potvrdiť, že domov chodíme, žiaľ, len prespať? Pocit, že sa môžeme večer po práci prejsť naboso po tráve v záhrade a striasť zo seba pracovné napätie, sa nedá predsa ničím kompenzovať.

Náhrada chalúpky
Pod domom s malou rozlohou by sme si predstavili útulnú chalúpku. Architekt domu Alex Nogueira poňal stavbu ale v duchu aktuálnych trendov. Silueta domu pripomína nákladný kontajner. Z jednej strany sa fasáda otvára do zelene, z druhej strany zato absentujú okná. Architekt prepojil interiér s exteriérom skutočne šikovne. Zadný dvor zdobí vkusná socha.

Pri tvorbe domu sa všetko podriadilo súkromiu. Z ulice nevidieť dnu. Napriek tomu, že sa jedná o jednoduchý objekt bez zbytočných okrás, pohľad na dom nás ani náhodou nenudí.

Autor: Katarína

Focus Media

Video

Diskusia