Dom ako nový začiatok: Prostý a svieži

V čase, keď sa iné páry potýkajú s frustráciou z „prázdneho hniezda", sa starší manželia rozhodli, že sa nestanú obeťou rutiny. Doprajú svojmu vzťahu a životu reštart. Ťažko však vstanete ako Fénix z popola, keď máte nohy prikované k záťaži veľkého domu a množstva vecí.

Nový život - opäť vo dvojici - teda znamenal vyčistiť si hlavu, skrine, garáž, police... Zbaviť sa všetkého, čo nemá využitie a zbytočne z človeka robí skladníka, archivára, upratovačku, otrokov domu. S ubúdajúcimi silami totiž treba naložiť efektívnejšie. Rozhodli sa rodinný dom predať a namiesto neho si kúpiť menší, modernejší a energeticky úspornejší. Odvážny krok, ktorý by nezvládol každý starší pár. Ich ráznosť sa však vyplatila.


Žltá v bývaní: Dali by ste si ju na fasádu?

Dvojica si kúpila dom v novovzniknutej „kolónii" päťdesiatich domov na okraji priemyselného Dallasu. Dom má celkovú rozlohu 195 m², z toho 3 spálne a dve kúpeľne s jednou samostatnou toaletou.
Prízemie tvorí jediný otvorený priestor bez deliacich priečok. Nachádza sa tam kuchyňa (kuchynská linka je z Ikea), obývačka a jedáleň s veľkým stolom z masívneho dreva, pretože manželov často navštevuje širšia rodina na spoločné obedy a večere. Podlaha na prízemí je zo zaujímavého betónu s farebnými kamienkami.


Hlavný vchod vedie do predsiene, ktorá od zvyšku prízemia nie je oddelená dverami. Pohyb v nej „spomaľujú" drevené skrinky na odkladanie topánok, šálov a iných drobností. Moderné umelecké predmety naznačujú prívetivú jednoduchosť, aká je typická pre celý dom a jeho majiteľov.


Moderný aj tradičný: Tento dom získal nomináciu na slovenskú cenu za architektúru

Tri spálne na poschodí sú zariadené veľmi jednoducho. Manželia priznávajú, že rokmi sa ich vkus aj estetické preferencie zmenili. Jednoduchosť im vyhovuje nielen z pohľadu nízkych nárokov na údržbu. Prostota čistí aj myšlienky.


Spálne sú oddelené posuvnými dverami. V tomto dome sa jednoducho dverami netrieska. Priestor aj vzťahy sú otvorené, prívetivé, naplnené svetlom. O dobrú svetelnosť sa postarali aj celosklenené steny na prízemí. Vďaka nim manželia cez deň prakticky nemusia svietiť.


Senzačná prestavba: Takto zmodernizovali dom z roku 1960

Jedným z mála pozostatkov zo starého domu je manželská posteľ - krásna remeselná práca, ktorá v novom dome tvorí zaujímavú reminiscenciu na spoločne prežité roky.

Autor: Nonka

Focus Media

Video

Diskusia