To musíte vidieť: 160 ročný dom, do ktorého sa zamilujete

Nielen lode, aj niektoré vily majú mená. Niekedy sú poetické, ako Tančící dům v Prahe, inokedy opisné ako Modrá guľa alebo nesú meno majiteľa či architekta - ako vila Tugendhat. Dom, do ktorého vás zavedieme, volajú Stará pani.

Stará a čo je dôležitejšie, nezávislá pani
Dom, ktorý si kúpil jeden pár v Kapskom meste, bol druhý najstarší v meste. (Prvú priečku dostalo múzeum.) Majiteľ v rozhovore pre časopis Visi priznal, že niekoľko víkendov strávil v prázdnom dome na matraci, aby mu načúval a porozumel, kým sa pustí do rekonštrukcie. Koľko iných čerstvých majiteľov nezačalo renováciu obrazne povedané neviditeľným fonendoskopom, ale rovno búracím kladivom, ktorým tĺkli hlava-nehlava, však?


Akého rodu je vaša domácnosť?
Majiteľ hovorí, že takmer od začiatku mal pocit, že dom je žena. Možno stará a zošúverená (napokon, 160 rokov nezatajíte), ale zároveň silná a nezávislá. To nás priviedlo k úvahe: niektorí ľudia dávajú mená autám, pár šťastných aj vlastným lodiam, ale domom? A... ako by sa volal ten váš?


Pozrite sa: Najlepšie nápady, ktoré sme našli v parížskych hoteloch

Nežiť v múzeu
Zaujímavosťou domu z roku 1854 je, že nevyzerá ako múzeum. Dokonca ani nepáchne „optickou starinou" ako mnohé európske paláce. Tento dom má dych svieži ako trendové bývanie. Majitelia majú zjavne radi staré cennosti (misa na jedálenskom stole má 300 rokov), no nenechajú ich zapadnúť pachom ako exponáty zabudnutého archívu. Celá domácnosť je prešpikovaná marinádou zo starého a nového, sýtymi farbami typickými pre africký kontinent, kde sa žije plnými dúškami. Historická renovácia sa možno na iných miestach spája s upätosťou, no na tomto mieste nie. Rešpekt k starému prichádza prirodzene. Nie je pietny, pretože moderné a historické poberá rovnakú vážnosť.


Prejdite sa našou fotogalériou a inšpirujte sa lišiackymi nápadmi, ktoré táto stará dáma ponúka.

Autor: NonkaFocus Media

Video

Diskusia