Moderný víkendový domček: Minimum upratovania, maximum pohody

Pod slovom chalupa si väčšinou predstavíme typický dedinský dom s malými oknami, drevenými trámami a sedlovou strechou. Toto je výnimka.

Na rozmedzí mesta a dediny kdesi na Ukrajine stojí dom, ktorý by sme najprv nenazvali chalupou. Volajme ho teda víkendový dom. Napokon, vzhľadom na úctyhodných 160 m² rozlohy mu asi ťažko povieme chatka, však?


V skutočnosti to je chalupa - obsahuje totiž „staré" materiály, ako napríklad glazované tehly na fasáde, ktoré majú takmer 150 rokov! Alebo jaseňové dosky, ktoré tiež majú nejaké to desaťročie za sebou. Dom sa však vymyká štandardnému „chalupárskemu štýlu".Jeho majitelia totiž mali jednoduchú predstavu o ideálnom víkende: maximálny kontakt s blízkym jazerom, čo najmenej záhradných prác a minimum upratovania. A tak architektonický tím z SBM štúdia vymyslel víkendový dom, ktorý splní všetky tieto požiadavky a aj čosi navyše - výnimočný estetický zážitok.

Pozrite sa: Krásna rekonštrukcia schátraného domčeka vo vnútornom dvore

Majitelia, milovníci umenia majú teda miesto, v ktorom veci môžu vyznieť. Žiadny vizuálny smog. Minimum rušivých elementov. Len pokoj, príroda, haptické materiály.

Prečítajte si: Rodinný dom na dedine - bývajú v ňom dvaja svetobežníci

Dom má plochú strechu a dve obrovské okná smerujúce k jazeru. Jedno z nich je posuvné - môže sa vsunúť do steny za kozubom. Všetky umelecké diela a nábytok pochádzajú od ukrajinských výtvarníkov a výrobcov. Nádherný červený luster Kalina v dennej časti navrhli architekti z SBM Studia.


Nadrozmerné lampy na krytej terase majú aj konštrukčný význam, sú podpornými stĺpmi - vskutku dômyselné riešenie.

Autor: Nonka