Tri alebo jeden: Čo poviete na takýto rodinný dom?

Na okraji mesta, kde neplatia striktné stavebné pravidlá, vznikol rodinný dom so zaujímavou myšlienkou.

Na okraji zhruba 30-tisícového mesta v Rusku je štvrť priopmínajúca mnohé slovenské mestečká. Vo vilovej štvrti totiž neplatia prísne stavebné pravidlá, a tak sa na jednej ulici možno stretnúť s domom postaveným z odpadových materiálov, aj s trojposchodovým palácom v štýle 90. rokov. „Architektúra bez architektov" - tak označujú miestnu zbierku domov odborníci. Keď niektorý z majiteľov potreboval zväčšiť bývanie, jednoducho si pristavil ďalšiu miestnosť. Bez projektovania, plánovania, často z materiálov, ktoré boli práve dostupné alebo v zľave.


Štvrť bola nielen štýlovou, ale aj viacgeneračnou zmesou. Jeden majiteľ vystavoval na obdiv svoju záľubu v rezbárstve, iný zjavne preferoval skôr luxus založený na plastových oknách a sadrových levoch pri vchode. Ako v takomto zmiešanom prostredí navrhnúť dom, ktorý nebude ďalšou figúrkou architektonického „disneylandu"?

Pozrite sa: Rodinný dom a la plameniak. Ostrá fasáda je len pre silné povahy

Dvojica architektov Sergej Kolčin a Nadežda Toršina z moskovského štúdia Le Atelier sa potýkala s dilemou: Navrhnúť protiklad k nevkusným domom v okolí, ktoré vznikali ako sa keď psíček s mačičkou pustili do práce? „Mali by sme naprojektovať dom, ktorý usporiadanosťou, proporčnosťou a kvalitou bude predstavovať kritické zrkadlo domom naokolo? Mali by sme sa vlastne zapojiť do diverzity tým, že na pozemku vznikne ďalší dom, ktorý sa vymyká ostatným?" - uvažovali architekti. Tým by vlastne nadviazali na neregulovanú, divokú výstavbu bez koncepcie či spájajúcej linky, v duchu každý sám za seba.


Namiesto toho sa nakoniec rozhodli pre odlišný prístup: navrhnúť dom, ktorý vychádza z lokality, berie si to najlepšie z materiálov, ktoré boli použité na okolitých domoch a povyšuje typické prvky miestnych domov na kvalitnú architektúru: tehlové paláce z 90.rokov, drevené domčeky, ktoré vznikli svojpomocne, funkcionalistické „kocky" či dedinské dlhé kvádre.

Nazrite dnu: Dvaja svetobežníci si postavili rodinný dom na vidieku

Rodinný dom je prízemný, zbytočne na seba neupozorňuje a má celkom slušnú obytnú plochu - 219 m². Aby nepôsobil monoliticky, je rozdelený na tri časti. Hmota pritom vychádza z prapôvodnej dedinskej architektúry: pozdĺžneho domčeka.


V tomto prípade však na ulicu nesmeruje úzkou časťou, ale dlhou. Pri bránke preto prichádzajúci vidia tehlový obdĺžnik s vysokými, úzkymi oknami a širokým, láskavým vstupom. Za pozornosť pritom stojí hlavne zaujímavý spôsob, akým sú tehly uložené. Vďaka dômyselnému osvetleniu aj večer vytvárajú krásny vzor. V tejto časti domu sa okrem vstupnej haly nachádza spálňa rodičov, technická miestnosť s bojlerom a rodičovská kúpeľňa.

Prečítajte si: Ako perla v svinskom chlieve. Montovaný rodinný dom môže byť aj krásny

V strede domu sa nachádza drevená „plnka" - otvorená kuchyňa, jedáleň a obývačka, z ktorej sa dá vyjsť na mierne vyvýšenú terasu. Stredná časť domu má odkrytý krov a pôsobí oveľa vyššie a vzdušnejšie, než je skutočná svetlá výška.


V tretej, opäť tehlovej časti sa nachádzajú dve izby pre deti so spoločnou kúpeľňou uprostred. Nielen tehlová fasáda, ale aj drevená zaujme premysleným vzorovaním. I neďaleká prízemná garáž s technickou miestnosťou na záhradné náradie korešponduje s dizajnom rodinného domu.

Autor: Nonka