Ktorý interiér je najlepší? Čaká nás súboj Čechov a Slovákov

Do 20. februára sa môžu prihlásiť architekti a interiéroví dizajnéri z oblasti súkromných i verejných interiérov z Českej a Slovenskej republiky. Víťaza vyhlásia na medzinárodnom kongrese Living Forum.

Vrcholným bodom programu medzinárodného kongresu o dizajne, bytovej kultúre a architektúre Living Forum, ktorý sa koná 28. marca v pražskom Centre súčasného umenia DOX, bude vyhlásenie najlepšieho interiéru.O víťazoch rozhoduje 15-členná porota, ktorú vedie prorektor Vysokej školy umelecko-priemyselnej prof. Jiří Pelcl a patrónkou tohto ročníka súťaže je Doc. Veronika Kotradyová z bratislavskej Fakulty architektúry STU. Členmi poroty sú aj režisérka Hana Třeštíková alebo maliar David Saudek. Porota je teda zložená z osobností s pomerne špecifickými názormi.

Profesor Pelcl napríklad hovorí:


„Ak niekto miluje luxus a momentálne naň nemá, nech si zatiaľ byt vytapetuje trebárs fotografiami luxusných rezidencií."

Docentka Kotradyová, ktorá už dvanásť rokov skúma vplyv interiéru na ľudské zdravie, napísala o tejto tematike rad kníh a prednášala o nej aj na Univerzite v Berkley, rovnako ako na Novom Zélande. Dospela aj k takémuto poznaniu:


„Ľudia, ktorí pracujú v takzvaných open space kanceláriách, sú k firme menej lojálni."

Víťazi všetkých siedmich kategórií súťaže získajú ako symbol ocenenia originálne signované koláže známeho maliara Ivana Komárka, ktorý je tiež členom poroty súťaže. Záštitu nad súťažou prevzalo Ministerstvo priemyslu a obchodu.

Autor: Kateřina Kutnohorská