Rodinný dom na úzkom pozemku: Dá sa to aj s vtipom!

Ulica typická úzkymi pozemkami a domami so sedlovými strechami dostala nový prírastok: dom pripomínajúci hračku.

Stavebná regulácia niekedy v Nemecku určuje dosť jasne, čo si môžete na vlastnom pozemku postaviť. V tomto prípade obmedzenia vychádzali aj zo samotného pozemku, ktorý bol dosť úzky. Vychádzalo na ňom jediné: štíhly rodinný dom - kváder, položený na dlhšej stene, so sedlovou strechou a štítom smerujúcim do ulice.


Majitelia nechceli priveľmi vyčnievať z radu, no nelákala ich ani predstava ďalšieho nudného domu, po ktorom pohľad skĺzne bez zastavenia. Poverili návrhom domu frankfurtský architektonický ateliér JOP Architekten. Tí im prianie splnili nad očakávania.

Rodinný dom len na 80 m²:Rafinovane si ho vymysleli dvaja architekti

Stavba stojí na rafinovanom nápade „dom v obale". Zvonku dom spĺňa všetky pravidlá: šikmá strecha, úzky pôdorys. To je však len akýsi obal (s viacerými vyhryznutými miestami), pod ktorým sa nachádza akoby zasunutá vlastná hmota domu. Tá je od „obalu" oddelená aj vizuálna - vonkajšia časť je biela, skutočná podstata domu má drevenú fasádu.


Stavebný úrad tak dostal sedlovú strechu a majitelia rovnú strechu - teraz sčasti krytú terasu s nádherným dreveným obkladom. Na jednotlivých poschodiach má dom viacero loggií, čím izby získali viac súkromia. (Napríklad spálňa, ktorá má výhľad z čelného štítu do ulice.) Zadný štít nadväzuje na záhradu bazénom.Pozemok sa smerom do záhrady (a smerom k bazénu) mierne zvažuje. Dom zodpovedá štandardom pasívneho domu.

Páčia sa vám domy so sedlovou strechou? Tento vyrástol v meste a vyzerá skvele!

Najnižšie podlažie je zapustené do zeme ako pivnica. Od bieleho „obalu" je oddelené jemným odskokom, čiže archetypálny dom akoby levitoval kúsok nad zemou. Vďaka tomu pôsobí celá stavba odľahčene.


Vnútorný priestor domu je komponovaný tak, aby ním mohla voľne prúdiť energia. Z praktických dôvodov však nie je úplne otvorený. Na prízemí sa na boku nachádza vchod s menšou predsieňou, denná časť bytu - kuchyňa, jedáleň, obývačka a salónna časť s veľkým klavírom. Nočnú časť prízemia tvorí spálňa s menšou kúpeľňou a šatníkom. Tento priestor je od spoločenskej časti oddelený schodiskom a chodbičkou.

Minidomček schúlený ako rozprávková chakúpka: Tajomstvo na vnútornom dvore

Na prvom poschodí sa nachádza okrem hlavného aj ďalšie, bočné točité schodisko vedúce na strešnú terasu. Okrem toho sa tam nachádza druhá spálňa s hlavnou kúpeľňou a pracovňa. V pivnici sa nachádza technické zázemie a oddycháreň vedúca k bazénu.


Dom má celkovú obytnú plochu 314 m². Zodpovedným architektom bol Frank Herzog a stavba bola dokončená v roku 2015. Podrobnejší prehľad o štruktúre domu získate vďaka bohatej obazovej galérii pod článkom.

Autor: Nonka

Focus Media

Video

Diskusia