Z rozvaliny krásna chalupa: Toto snáď dokážu len Taliani!

Ligurská riviéra je jedno z najromantickejších pobreží v Taliansku a pravdepodobne aj v Európe. Ak v tejto oblasti vlastníte pozemok s výhľadom na more, bolo by hriechom nedržať sa ho ako kliešť.

Na juh od Janova, v časti zvanej Levante, milánska rodina vlastnila pozemok, na ktorom kedysi stála kamenná poľnohospodárska budova. Pred rokmi slúžila ako sklad náradia a menších strojov, ktorými miestni obhospodarovali vinicu. Rodina pozemok nepredala, hoci jeho využitie už dávno zarástlo trávou a kamenná stodola sa rozpadla na sutiny.


Skoro na jar celé pobrežie na sever (Potente) aj na juh od Janova (Levante) rozkvitne. Romantický pôvab aj vôňa sa tu drží až do neskorej jesene. Určite aj preto sa Ligurskej riviére vraví Kvetinová. Keďže oblasť láka turistov, aj developeri krúžia okolo pobrežia ako holuby po talianskych námestiach. Aby si Lugúria udržala svoje čaro, je chránenou oblasťou s pomerne prísnymi stavebnými obmedzeniami.

Dom s vyhliadkou,  z ktorej sa vám zatají dych! Hrozil by aj vám závrat?

Možno aj to bol jeden z dôvodov, prečo rodina dlho otáľala s tým, čo vlastne s pozemkom urobiť. Nakoniec sa dohodli s janovským architektonickým štúdiom Sibilla Associati na netradičnom postupe. Kým prakticky zmýšľajúci ľudia by rozvalinutehlu po tehle rozobrali a na jej mieste postavili celkom nový domček, majitelia sa po dohode s architektmi rozhodli zachovať čo najviac pôvodného a chalupu obnoviť. K nej pridali melé rozšírenie - kedysi drevenú stodolu premenili na súčasť bývania.


Víkendový domček tak dokonale splýva s okolím, nadväzuje na miestnu architektúru s tým, že kombinuje prvky tradičnej estetiky so súčasnými. Zároveň voľne spája exteriér s interiérom. Súčasná stavba má dve časti: prvú tvoria múry pôvodnej ruiny, okrem kuchyne, ktorej časť bolo potrebné vybudovať nanovo, pretože z pôvodného múru nezostalo nič. Druhá časť vznikla prebudovaním spomínanej stodoly.

Vinársky domček zahrabaný pod zem: Neuveríte, aký je v skutočnosti veľký!

Jedným z najzaujímavejších prvkov - okrem odhalených drevených trámov a kamenných múrov - je podlaha z liateho betónu. Ten je najemno vyhladený, takmer lesklý a v závere upravený voskom. Nábytok pochádza prevažne z 90. rokov minulého storočia.

Autor: Nonka