Nezvyčajná stavba: Dom pre smutného muža. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Úloha znela - vymyslieť útočisko pre smútiaceho muža, ktorý stratil blízkeho človeka. Takto ju splnil jeden z 20 najlepších mladých architektov na svete.

Miesto na uvažovanie, pozorovanie, upokojenie mysle a útechu duše - tak pochopil zadanie William O´Brian mladší, ktorý mal navrhnúť chatu na pozemku s výhľadom na jazero. To jazero, v ktorom zomrel mladší brat majiteľa pozemku.


Podľa architekta návrh obsahoval viacero symbolov. Tým prvým bol úzky mostík, ktorý viedol k chate a aj naprieč ňou, ako jasná spomienka. Druhým bola „maska" - latková fasáda na tej časti domu, ktorá sa pozerá na príjazdovú cestu. A tretím symbolom bol kozub - horiace srdce v spoločenskej miestnosti.

Chata na okraji morského brala: Očarí výhľadom a „hudbou", ktorú komponuje vietor na oknách

Smerom k jazeru sa chata výrazne otvára sklenými stenami. Na severnej strane chaty sa nachádza kúpeľňa a spacia kója s kužeľovitým strešným oknom.


Interiér chaty je obložený svetlým drevom bez výraznej povrchovej úpravy. Spacia časť je obložená vliesovými tapetami a kúpeľňa drobnou mozaikou.

Chata v slovinských horách: Pripomína čierny diamant s nádhernou vyhliadkou

Hlavou architektonickej organizácie WOJR je prof. William O´Brian mladší, ktorý prednáša na fakulte architektúry MIT. Je držiteľom viacerých medzinárodných architektonických ocenení a časopis Wallpaper ho označil za jedného z 20 najlepších mladých architektov na svete.

Autor: Nonka