Známy umelec Banksy otvoril hotel plný graffiti: Je to posolstvo mieru

Britský umelec a politický aktivista Banksy otvoril umelecký hotel len 5 metrov od betónovej hranice deliacej izraelskú a palestínsku časť Jeruzalema.

Ak ste o ňom nejakým zázrakom ešte nepočuli, Banksy je tajomný britský umelec, ktorý sa preslávil satirickými kresbami na múroch. Jeho street-artová tvorba má typický rukopis, autor používa šablónovú techniku. Tajomným ostáva preto, že si prísne chráni svoju identitu, a nikto poriadne nevie, ako tento umelec a politický aktivista vyzerá, ani aké je jeho civilné meno.


The Walled Off Hotel, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti betónového múru deliaceho Jezuzalem na palestínsku a izraelskú časť, vznikol na mieste bývalej hrnčiarskej dielne. Okrem ubytovacích možností sa v ňom nachádza kaviareň, galéria, obchod s výtvarnými graffiti potrebami a minikníhkupectvo.

Nezvyčajná stavba: Úlohou bolo navrhnúť dom pre smútiaceho muža. Pozrite sa, ako to dopadlo!

Banksy opísal toto miesto ako komunitnú záležitosť pre ľudí s otvoreným srdcom. Zdôraznil pritom, že hotel a priľahlé služby nie sú spojené so žiadnou politickou stranou ani nátlakovou skupinou. Priestor je otvorený rovnako pre Palestínčanov ako Izraelcov, ako aj turistov bez ohľadu na vierovyznanie. Hoci sa pod projekt autorsky podpísal, financoval ho z vlastných zdrojov a po dokončení ho odovzdal miestnym podnikateľom.


Hotelová lobby je zariadená ako anglický klub pre gentlemanov. „Takto pred sto rokmi Británia prevzala kontrolu nad Palestínou a začala presúvať nábytok, čoho výsledkom bol chaos," povedal Banksy pre portál Dezeen.com. „Prišlo mi dôležité, aby sme si uvedomili, čo sa môže stať, keď Veľká Británia urobí obrovské politické rozhodnutie bez toho, aby si uvedomovala dôsledky."

Živí sa zmenšovaním sveta: Pozrite si práce chlapíka, ktorý stavia dokonalé domy a ulice v mierke 1 : 20

Banskyho umenie nájdu návštevníci hotela vo väčšine izieb a hotelových priestorov. Nájdu sa tam však aj diela iných autorov, ako napríklad umelkyne kanadskej Dominique Petrina alebo Sami Musa z palestínskeho mesta Rammalah. V galérii sa nachádzajú diela výhradne miestnych umelcov. Súčasťou hotela je aj malé múzeum, zamerané na históriu rozdelenia Jeruzalema.


Prejdite sa týmto nezvyčajným hotelom prostredníctvom fotografií v galérii pod článkom.

Autor: Nonka