Život v maringotke: Táto nás naozaj očarila!

Mikrobývanie, no pod vlastnou, často mobilnou strechou - to je horúci trend medzi mladými v „západnom svete". Má svoje romantické čaro.

Grafička a fotografka architektúry s manželom a dvoma mačkami sa riadi heslom YOLO (You Live Only Once). Nechcela si na desiatky rokov uviazať na nohu záťaž hypotéky, a tak sa s manželom rozhodli pre divokejšie a zároveň romantickejšie riešenie. Mikrobývanie má svoje výhody a aj riziká. Fotogaléria tohto bývania vás možno inšpiruje na prehodnotenie vlastných potrieb.


Maringotku premenenú na domov nazývajú mikrobývaním. Podobne ako v prerobenom "kontajnerovom" bývaní, aj tu sa od jari do konca jesene ich domácnosť rozširuje o priestor pod šírym nebom, chladné dni scvrkávajú bývanie na necelých 30 m².

Minidomček: Rozprávková chalúpka uprostred veľkomesta

Mladý pár, zvyknutý na bývanie v malom byte s rodičmi a neskôr v garsónke si život vo vlastnom, hoci malom, pochvaľuje. Skromnosť priestoru sa totiž odzrkadľuje aj v životnom štýle. Tu sa neplytvá peniazmi, časom, materiálnymi vecami. A ak zárobok nepomíňate v drobnom, môžete si dopriať menej, no kvalitnejšieho. Navyše, malý priestor často znamená aj menšiu spotrebu: vody, plynu, elektriny.


Úspornosť miesta vedie domácich k väčšej poriadkumilovnosti. Nič sa neodkladá na neskôr, všetko slúži na viac vecí. Pracovná doska kuchynskej linky je zároveň jedálenským aj pracovným stolom. Každá úloha sa musí vykonať v čo najkratšom čase, pretože lístky s odkazmi by prosto padli do jedla.

Pozrite sa, ako vyzerá Najlepší dom roku 2016 v Českej republike. Vybrala ho odborná porota!

Mladí manželia vraj prešli najhorúcejšími chvíľami v počiatočných mesiacoch, keď bolo treba vytriediť už nahonobený majetok. Množstvo kníh, DVDčiek, CDčiek, platní, fotografií, suvenírov, sentimentálnych suvenírov, oblečenie... Našťastie, časť majetku si mohli odložiť u rodičov. Veľká časť však musela prejsť sitom metódy Marie Kondo: každú vec vziať do rúk a sústredene sa zamyslieť, či vás skutočne napĺňa šťastím. Odvážili by ste sa na takýto radikálny krok aj vy?

Autor: Nonka