Kuchyňa budúcnosti: Takto si dizajnéri predstavujú naše kuchyne o pár rokov!

Podoby kuchyne môžu byť rôzne. Moderné, minimalistické, pretechnizované... Čo niekto považuje za prirodzené, môže iný vnímať ako nezvyčajné.

Ponúkame vám pohľad na niekoľko nezvyčajných kuchýň, ktoré sú výnimočné svojím tvarom, materiálom, detailami alebo schopnosťami. Niektoré z nich sú iba vo fáze konceptov, ale v každej sa snúbi ohromná kreativita dizajnérov s technickými inováciami. V galérii pod článkom nájdete sériu odvážnych nápadov.

Betón v kuchyni: Módny trend, ktorý vydrží veľa

Varič a nabíjačka v jednom
Koncept multifunkčnej varnej plochy Rendez-vous vyzerá ako stôl. Nie je však obyčajný, ale interaktívny. Môžete na ňom pokrmy pripravovať, konzumovať, skladovať, ale aj hrať sa. Celá plocha stola je indukčnou platňou. Teplota povrchu sa zvýši práve na tom mieste, kde hrniec umiestnite. Stôl funguje ako nabíjačka, lebo jeho špeciálny „poťah" dokáže bez kábla nabiť všetky bežné elektronické zariadenia.


Stolový šéfkuchár
Neviete variť? Nič to, s týmto stolom dokážete pripraviť chutné jedlá. Virtuálny kuchár vám povie, čo máte robiť. Neskrýva sa pod stolom, ale je priamo jeho súčasťou. Pod stolom sú modulárne zásuvky, v ktorých môže byť chladnička, rúra i mikrovlnka. Stôl takto šetrí priestor - celá kuchyňa je vlastne v ňom.

Najčastejšie problémy v kuchyni: Tipy, ako si s nimi poradiť

Poďme spolu lietať
Takto svojím názvom pozýva druhý koncept kuchyne Volare. Je to alternatíva pre domácnosti, v ktorých nie je veľa miesta pre samostatnú kuchyňu, prípadne v nich vládne minimalizmus. Základom modulárneho pracovného pultu je vysúvateľná indukčná varná doska, v jej susedstve sa nachádza rúra a sporák. Tie menia svoju farbu podľa teploty. Ovládanie prístrojov je veľmi jednoduché a zvládne ho vraj i dieťa.


Kuchyňa z filmu
Inšpiráciou pre túto kuchynskú linku bol film Tron: Legacy. Vytvorili ju dizajnéri z architektonického štúdia AquiliAlberg. Kuchyňa z umelého kameňa obsahuje ostrovček, modulárny policový systém a stôl. Túto futuristicky pôsobiacu linku, ktorej dominujú oblé tvary mohli zhliadnuť návštevníci Milánskeho týždňa dizajnu v roku 2011.

10 spôsobov, ako zväčšiť kuchyňu bez búrania + fotogaléria plná inšpirácií

Kuchyňa Z Island
Skvelá dizajnérka Zaha Hadid vytvorila kuchynský ostrov z umelého kameňa, ktorý pripomína riadiacu jednotku na vesmírnej lodi. Ostrov je multimediálnym zariadením a užívateľovi umožňuje okrem varnej dosky možnosť napojiť sa na internet, sledovať televíziu, počúvať hudbu. Pomocou LED svetiel si v kuchyni navodíte tú správnu farebnú atmosféru a môžete si dopriať i aromaterapiu. Každá z funkcií sa ovláda dotykovo cez veľký zobrazovací panel.


Varenie s vášňou: Farebné kuchynské linky rozvíria energiu v kuchyni

Kuchyňa Leaf
Elegantný, jednoduchý a organický dizajn má ostrov, ktorý pochádza z dielne holandskej firmy Culimaat High-End Kitchen. Na rozdiel od tradičných kuchýň pôsobí vzdušne a ergonomicky. Obsahuje niekoľko varných dosiek, umývadlo a elektronicky ovládané zásuvky. Umelý kameň umožnil vytvoriť ladné oblé krivky bez viditeľných spojov a hladký a neporézny materiál uľahčuje čistenie.

Ďalšie nezvyčajné kuchyne si môžete pozrieť v galérii.

Autor: Radomír