21 najbláznivejších stavieb na svete: Medzi nimi aj zo Slovenska! Uhádnete ktorá?

Webová stránka Strangebuildings.com sa zameriava na pôsobivú architektúru a vyhľadáva mimoriadne stavby. A to nielen to najlepšie, ale aj to najbláznivejšie či najškaredšie, čo architekti vymysleli a stavbári postavili.

Do 21 najbizarnejších stavieb čitatelia hlasovaním vybrali aj jednu zo Slovenska. Tipnete si, ktorá to bola? V galérii pod článkom nájdete zábavné, mierne strašidelné aj úplne strelené domy. Napovieme, že Slovensko reprezentuje budova z Bratislavy!

Tu je pätica, ktorá urobila najväčší dojem na našu redakciu:

5. Casa Batlló
Stavbu navrhol jeden z najslávnejších španielskych architektov Antoni Gaudí, ktorého mnohí poznajú vďaka večne rozostavanej bazilike Sagrada Familia (Stavba čaká na dokončenie od roku 1882). Navrhnúť a postaviť dom na objednávku rodiny Batlló trvalo Gaudímu len dva roky (1904 - 1906). Trblietavá fasáda, strecha pripomínajúca chrbát draka, schody s výjavmi chobotníc a balkóny pripomínajúce papuľu nejakej príšery robia z Casa Batlló nezabudnuteľný zážitok.

5 staviteľských postupov, z ktorých vstávajú vlasy dupkom: Naozaj sa toto bežne robilo?!

4. Krivý domček
Podobne ako barcelonské stavby od Gaudího, aj Krzywy Domek v Poľsku núti človeka uvažovať, na čom tí architekti vlastne fičia? V Sopotoch, kde stojí, mal minimálne toľko odporcov ako stúpencov. Dnes má prezývku miesta, „ktoré nikdy nespí" - a vďaka turistom, reštauráciám, barom, obchodíkom a skrášľovacím salónom výrazne prispieva do rozpočtu mesta. Tak kto by sa hneval, všakáno?

Casa do Penedo v Portugalsku


3. Privalený dom

Casa do Penedo - Kamenný dom, ktorý sa doslova vtesnal medzi dva balvany, nájdete na severe Portugalska medzi obcami Celorico de Basto a Fafe. Hoci sa nachádza neďaleko veternej elektrárne, v dome nie je zavedená elektrina a slúži ako minimúzeum o histórii tohto domčeka. Lákadlo pre turistov uprostred zelenej krajiny niektorí prirovnávajú k vile Flinstonovcov.

Bláznivý dom, ktorý vyzerá ako mimozemšťan: Kto v takomto čude býva?

2. Hobití domček
Škriatkovský domček si vlastnými rukami postavil azda najznámejší „hobbit" Simon Dale. Nízkoenergetický domček nájdete vo Veľkej Británii. Majiteľ ho zvládol vybudovať za neuveriteľných 3 600 eur! Podobných stavieb sa medzičasom (nielen) v Európe nájde viac. Zaujímavá komunita vznikla napríklad vo Švajčiarsku.

Kubuswoningen v Rotterdame

1. Kubické domy
Holandské Kubuswoningen v Rotterdame navrhol Piet Blom s tým, že každý dom má pripomínať jeden strom (?) v lese. Miestnym obyvateľom tak liezli zvedavci s fotoaparátmi na nervy, že sa rohodli otvoriť jednu „kocku" pre verejnosť. Turisti si tak môžu prejsť trojpodlažný domček, ktorý má na prízemí vstupnú halu, na prvom poschodí kuchyňu a obývačku, na druhom spálne a kúpeľňu a na streche menšiu záhradku.

V galérii pod článkom nájdete kompletný zoznam 21 najbláznivejších stavieb - a medzi nimi aj jednu slovenskú!

Autor: Nonka