Pasívny dom, ktorý vyrobí viac energie, než spotrebuje

Tento dom vznikol vďaka výbornej spolupráci architektky a staviteľa. Výsledok? Pasívny dom, ktorý má energetickú rekapituláciu v pluse!

Architektka Arielle Condoret Schechter sa špecializuje na energeticky úsporné, často dokonca pasívne domy v modernom štýle. Jej skúsenosti so zelenou architektúrou sa spojili so staviteľskou rutinou Kevina Murphyho a v Severnej Karolíne postavili dom, ktorý dokonca vyrobí mesačne viac energie, než domácnosť reálne spotrebuje.

Moderná drevenica: Táto tirolská chata preniesla tradíciu do 21. storočia

Dom sa nachádza na 1,7 hektárovom pozemku na konci štrkovej cesty za mestom. Samotná stavba má jednoduchý tvar a plochú strechu. Na prízemí sa nachádzajú denné priestory, na psochodí sú spálne, pracovňa a hudobný salónik. Prízemie je otvorené, kuchyňa nadväzuje na jedáleň - mimochodom s krásnym stolom z masívneho dreva - a obývačku. Tá sa viacerými veľkými oknami otvára do zelene. Navyše, z dvoch strán má sklené dvere smerujúce na veľkorysú terasu.


Stavba je situovaná do krídel tak, aby uprostred vzniklo intímne átrium. Takéto štruktúrovanie je typickým rukopisom Condoret Schechterovej. Na poschodí sa nachádzajú spálne detí aj rodičov a domáca pracovňa.

Recyklované bývanie: Architekt sa rozhodol farmárčiť - a postavil si dom z kontajnerov

Rodinný dom má solárne panely a podľa amerického ratingového systému HERS má skóre -3, čo je vynikajúce číslo. Vyrobí dokonca o 22 dolárov viac energie, než rodina spotrebuje. A to napriek tomu, že vyrobeno uenergiou nabíjajú aj jedno elektrické auto.

V galérii pod článkom
nájdete zaujímavé zábery z interiéru aj exteriéru tohto domu.

Autor: Nonka
Zdroj foto: ACS Architect