Dedinský dom s prekvapením po západe slnka: Zaspatá diera po srbsky

Kúsok od hranice medzi Srbskom a Bulharskom, na srbskej strane, sa nachádza Dimitrovgrad. Mestečko má niečo cez 6 000 obyvateľov a mnohí mu hovoria po starom - Caribrod.

Dvojitý názov má mestečko z viacerých dôvodov. Jednak preto, že na bulharskej strane už jeden Dimitrovgrad je, leží na rieke Marica. A hoci sa nachádza takmer na opačnom konci republiky, v Chaskovskej oblasti, so svojimi 40 000 obyvateľmi je to mesto väčšieho významu. Srbskému Dimitrovgradu však nehovoria miestni starým menom len preto, aby sa predišlo nedorozumeniam, kamže to vlastne smerujete. Dimitrovgrad dostal meno podľa bulharského komunistického vodcu Georgiho Dimitrova, ktorý vyjednal dohodu medzi Bulharmi a vtedajšou Juhosláviou. A nielen v Srbsku sa ľudia práve netrhajú za starými časmi komunizmu, všakže...

Dedinský dom po novom: Pozrite si zaujímavý nápad slovinských architektov

Ak sa srbský Dimitrovgrad zdá oproti tomu bulharskému len malou bodkou na mape, to by ste mali vidieť Smilovci! Dedina na sever od Dimitrovgradu (toho srbského) má kostol, poštu, presne jednu kaviareň, jeden hostinec, jednu autobusovú zastávku, potraviny a 163 obyvateľov. Kúsok za dedinou sa nachádza jazero Savat, ktoré tvarom pripomína hrot šípu. A práve v Smolovcoch stojí architektonicky zaujímavý, moderný dom, na ktorý vás chceme upozorniť.

Chorvátsky čierny diamant: Tento dom uvidíte zďaleka!

Nazvať dom moderným je možno prehnané. Ide totiž o rekonštrukciu starého dedinského domu, aké poznáme aj na Slovensku - kváder so sedlovou strechou. Ak by ste však porovnali fotografie „pred" a „po" rekonštrukcii, tvár starého domu by ste sotva spoznali. Toto nebol facelifting, toto bola kompletná plastika!

Slovinská chata roka 2016: Doslova na čistinke pod lesom

Dom sa rozšíril, vymenila sa strecha, plot, celá záhrada vyzerá inak... Na prízemí na nachádza obývačka, kuchyňa a jedáleň, ktoré pokračujú na upravenú terasu obrátenú na juh. Pod strechou sú 3 spálne a kúpeľňa. Keďže väčšina okolitých domov je obložená drevom, aj tento má poschodie obložené drevom. Prízemie má však ešte archetypálnejší ráz - obklady sú z kameňa z neďalekého kameňolomu.

Dedinský dom aj v meste: Mladá rodina chcela bývať v úplnej pohode

Najzaujímavejším prvkom domu je jeho svetelná hra. Terasa je z jednej strany chránená perforovanými panelmi, aby za zmiernila páľava južanského slnka. Vzor na paneloch síce vznikol modernou, digitálnou technológiou, no jeho motív je veľmi tradičný, inšpirovaný ćilimom, typickým balkánskym vzorom, ktoré vídame hlavne na kobercoch a textíliách. Vzorovanie však nie je okaté, menej všímavé oko si vzor na prvý pohľad možno ani nevšimne a vníma len spletitú štruktúru perforovania. Ale keď slnko zapadne, začne sa tieňové divadlo...


Stavbu navrhol tím architektov z ateliéru Modealart Arhitekti v zložení Dejan Mitov, Jelena Mitov, Krsto Radovanović a Bojan Mitov. Ateliér sídli v Novom Sade.

V galérii pod článkom
nájdete viac fotografií tohto domu - a aj jeho interiéru!

Autor: Nonka
Zdroj foto: Modelart Arhitekti