Rodinný dom s átriom uprostred: Súkromný raj v závetrí

Mladí manželia plánujú väčšiu rodinku, a tak sa rozhodli pre rodinný dom ako hniezdočko bezpečia.

Výhodou stavby je takmer ideálny pozemok na rovine. Navyše, dom mohli architekti z ateliéru Allouchie Arquitetos navrhnúť tak, aby bol orientovaný na východ.

Pablo Escobar junior sa stal architektom: Nový život našiel v Argentíne

Jediným orieškom bolo vytvorenie závetria. A to architekti vyriešili navrhnutím átria, s krásnou terasou, veľkorysým betónovým drezom a bazénom. Počas letných mesiacov tak rodina s priateľmi trávi väčšinu času na vzduchu.

Vytetovaná katedrála? Nezvyčajné tetovania milovníkov architektúry dokážu prekvapiť

Majitelia mali v zásade jednoduché požiadavky - nízkonákladový, prízemný domček, ktorého prvoradou charakteristikou má byť praktickosť. Denné priestory sú preto spojené do jedného otvoreného celku - a nočná časť domu so spálňami sa nachádza v tichšej časti domu. Každá spálňa má vlastnú kúpeľňu.


Dom s minizáhradou uprostred: Pokojné rodinné bývanie aj uprostred veľkomesta

A v dome je celkovo viac kúpeľní než spální. To môže slovenského čitateľa prekvapiť, preto krátke vysvetlenie: Dom sa nachádza v brazílskom meste Cuiabá, veľkosťou pripomínajúce Bratislavu. Na rozdiel od slovenského hlavného mesta má však Cuiabá oveľa vyššie priemerné teploty. Najchladnejší mesiac je júl, keď teplota „klesne" na 16,6 °C. Tropické teplá a vlhko v Brazílii viedli k typickému brazílskemu zvyku sprchovať sa niekoľkokrát denne. Návštevníkov preto vôbec neprekvapí - dokonca to tak trochu očakávajú - že im hostiteľ namiesto drinku na privítanie najprv ponúkne možnosť osprchovať sa.

Viac pohľadov na toto jednoduché a pohodové bývanie nájdete v galérii pod článkom.

Autor: Nonka
Zdroj foto: Archdaily.com