Parádny domček na strome: Ašpiruje na medzinárodnú cenu!

Kráľovský inštitút britských architektov - skrátene RIBA - každý rok oceňuje to najlepšie, čo sa za ostatný rok na britských ostrovoch postavilo. Medzi horúcimi kandidátmi na cenu je aj domček na strome. Nie však hocijaký!

V tomto prípade totiž nejde o nejaký malý domček pre deti, ale o naozaj kvalitné bývanie pre dospelých. Moderný domček, ktorý má dve podlažia (!) visí medzi dvoma starými veľkými dubmi, ako obrovský drevený baldachýn.

Chata roka 2016: V Slovinsku vyhrala drevostavba

Na plánovaní každého detailu a na precíznej výrobe spolupracovalo viacero odborníkov. Stavba zaujme nielen precíznosťou, ale na prvý pohľad hlavne zaujímavým vzhľadom. Fasáda je rozdelená na tri časti, ktoré majú rozličné úpravy - doskovú, škridľovú a drevenú mozaiku. V kombinácii s povrazovým mostíkom na jednej strane a terasou na druhej má domček pestrý, optimistický vzhľad.


Samotný pôdorys domčeka sa odvíja okolo centrálneho cylindra s kozubom v strede. Na hlavný osemuholník sú nalepené ostatné „satelity": nika s nádhernou medenou vaňou, spacia kója a podobne. Stavbu navrhol architektonický ateliér BeaM (Brownlie Ernst and Marks) v spolupráci s drevárskou dielňou Guya Mallinsona.

A dobrá správa na koniec: domček na strome v Západnom Dorsete síce nemá televízor ani wifi, zato kopec spoločenských hier a rádio - a dá sa prenajať na víkend alebo kratšiu dovolenku.

Viac obrázkov tejto milej stavby nájdete v galérii pod článkom.

Autor: Nonka

Zdroj foto: BEaM