Najväčšie graffiti na svete? Hľadajte ho v malom ruskom mestečku!

Gigantická maľba na fasáde priemyselnej budovy vznikala vyše mesiaca - a maľovalo sa vo dne v noci.

Mesto Vyksa leží na rieke Oka asi 190 km od Nižného Novgorodu v Rusku. V 50-tisícovom meste sa každý rok koná umelecký festival ART-OVRAG, na ktorom sa zúčastní vyše 10 tisíc umelcov a hostí. Ambíciou festivalu je meniť tvár tohto priemyselného mesta, čo sa aj postupne darí: Od roku 2011, keď sa festival konal po prvýkrát, vo Vykse pribudlo 80 nástenných malieb a umeleckých objektov.

Domček na strome je nominovaný na kráľovskú cenu! Má na víťazstvo?

Hlavným zamestnávateľom v meste je v súčasnosti metalurgická spoločnosť OMK a Vyksa má 260- ročnú tradíciu metalurgickej výroby. Pri príležitosti polokrúhleho 25. výročia OMK vznikla medzinárodná súťaž Vyksa 10 000.


V nej sa umelci mohli uchádzať s návrhmi na pravdepodobne najväčšie graffiti na svete: priemyselná spoločnosť ponúkla fasádu s rozlohou 10 000 m² na veľkolepý umelecký projekt.Samozrejme, víťaz spomedzi architektov, dizajnérov a umelcov mohol získať okrem nehynúcej slávy a svetového rekordu aj finančnú odmenu 1 milión rubľov (asi 14 715 eur).Do súťaže sa prihlásilo 260 autorov z 34 krajín.

Architektonické tetovania: Chceli by ste mať na koži katedrálu, pôdorys alebo kresbu rodného domu?

Odborná komisia z prihlásených ako víťaza vybrala moskovského rodáka Mišu Mosta (Misha Most), ktorý je svojimi graffiti dielami v umeleckom svete pomerne známy. Podobne ako Banksy, aj Miša Most je známy najmä ako autor zameraný na sociálne témy. Most vystavuje napríklad v Taliansku, USA, Srbsku, vo Švajčiarsku, Francúzsku alebo aj na Ukrajine.


Realizácia víťazného diela nazvaného Evolúcia-2 trvala autorovi a jeho piatim pomocníkom presne 35 dní.

Hrobové miesto ako záhrada: V USA sa rozmohol nový trend - záhradkárčenie na cintoríne!

Pokiaľ ide o svetový rekord vo veľkosti graffiti, podľa kreatívneho štúdia Artmossphere, ktoré je spolukurátorom vyksianskeho festivalu, to závisí od presnosti výrazov. Na svete totiž existuje ešte jedno dielo graffiti monumentálnych rozmerov. V Nórsku vytvorila dvojica francúzskych autorov Ella & Pitr gigantickú maľbu Spiace dievča na strechách priemyselných budov s celkovou rozlohou 21 000 m². Nejde teda o fasádu, ale strechy viacerých domov - a nejde o jediného autora, ale duo.


Autor: Nonka
Zdroj foto: Artmossphere