Most, ktorý vyzerá ako brána času: Najkrajší je v noci!

Piatimi iowskými mestami sa vinie 40 km dlhá cesta, po ktorej chodia prevažne turisti. Všetci ju volajú Pilierová, podľa malého úseku, ktorý stojí za to.

High Trestle Trail vedie medzi mestami Ankeny a Woodward v americkom štáte Iowa. Cesta, ktorú familiárne volajú Pilierová, má síce 40 km, no meno dostala podľa 770 metrov dlhého mosta po nad riakou Des Moines.

Smajlíkovia na fasáde: Aj architekti majú zmysel pre humor!

Dnes po ceste chodia najčastejšie turisti - každý týždeň ich je okolo troch tisícok. V mieste, kde križuje rieku, stál most na 40 metrov vysokých pilieroch dávno a slúžil predovšetkým talianskym baníkom, ktorí v okolí pracovali. V 70. rokoch po ňom jazdila nákladná železnica a tú po roku 2000 zrušili, železné časti odviezli na stavbu iného mosta a piliere pospájali betónovými platňami.


Na počesť baníckej histórie však most dostal nový kabát. Navrhlo ho štúdio RDG Dahlquist Art Studio, ktoré nielen v Iowe realizovalo množstvo významných stavieb.Železo sa teda na most vrátilo - hoci v súčasnosti nemá až takú podstatnú nosnú funkciu. Skutočným zážitkom sa prechádzka po moste stane až po zotmení. Vtedy sa rozžiari za dňa nenápadné LED osvetlenie, ktoré ešte viac zvýrazní geometrické štruktúry na moste - a premení ho tak na zvláštnu bránu času.

Najväčšie graffiti na svete: Má 10 000 m² a „skrýva" sa v malom ruskom mestečku

Samozrejme, na druhom konci sa turisti nedostanú do inej dimenzie, ani do inej éry - jedine že by sa cestou nakazili nezdolným elánom talianskych pionierov.

Prejdite sa po tomto zaujímavom moste aspoň virtuálne - viac obrázkov nájdete v galérii pod článkom.

Autor: Nonka