Divákov viac zaujíma mačací interiér než svetové celebrity

Severania vedia prekvapiť netradičnými televíznymi programami, ale pri tomto naozaj hrozí, že sa rozlejete ako med.

Islandská online televízia spustila rozkošný program: dobrodružstvá štyroch mačiatok. Program sa volá Keeping Up with the Kattarshians - podľa reality šou Keeping Up with the Kardashians (u nás beží ako Kardashianky a ich rodina).Vysielanie vzniklo v spolupráci s jedným z islandských útulkov pre zvieratá a tvorciva dúfajú, že program motivuje ľudí, aby si adoptovali mačku z útulku.

Dobrodružstvá štyroch škrečkov v minimeste: Mňamkovo má zábavných obyvateľov, ktorí stále niečo vymyslia

Mačky sa pohybujú po krásnom domčeku pre bábiky, v ktorom ich sníma niekoľko kamier. Interiér naozaj stojí za to! A milé hry malých mačiatok tiež. Mačacia šou nemá núdzu ani o napätie - jeden z kocúrikov si totiž poranil chvost a veterinár mu ho musel amputovať.


S konceptom neprerušovaného vysielania v televízii prišla nórska vysielacia spoločnosť (NRK) vymyslela celkom nový formát: slow TV. Šlo o doslova vysielací maratón nejakej pomerne banálnej udalosti, ktorú televízia odvysielala v plnej dĺžke trvania. K najznámejším patrí 7-hodinová jazda vlaku naprieč Nórskom - z Bergen do Osla.

Výtržník alebo umelec? Sprejer mení banálne veci na ulici na zábavné zátišia

Program doteraz mnohí televízni teoretici pokladajú za skutočnú ikonu TV vysielania. Jazdu zaznamenali 4 kamery, ktoré ukazovali exteriér aj interiér vlaku, súčasťou vysielania boli rozhovory so sprievodcami, historikmi, cestujúcimi... Cieľom bola oslava 100. výročia zapojenia danej železničnej trasy.


Pokračovaním nápadu bolo ešte veľkolepejšie vysielanie: 137- hodinová jazda prepravnej lode Nordnorge z Bergenu do Kirkenesu. O neprerušované vysielanie sa postaralo celkovo 11 kamier a traduje sa, že mnoho detí v čase vysielania neprišlo do školy, aby mohli spolu s rodičmi zamávať do kamery, keď loď prepláva okolo.

Záhrada na cintoríne: V USA sa rozmohla nová móda - záhradkárčenie na hrobových miestach

Nápad je pritom oveľa starší, než by sme si mysleli. Už v roku 1966 americká televízna stanica WPIX odvysielala Yule log. Na Vianoce pustili večer v televízii obrazovú slučku bez prerušovania reklamami - jednoduchý záber na horiace poleno sprevádzané vianočnými melódiami.


Iným - a prekvapivo populárnym pokusom o slow TV bolo vysielanie kanadskej televízie GTN na prelome 80. a 90. rokov. V nočných hodinách namiesto rôznych repríz a reklám púšťali seriály Night Walk, Night Ride a Night Moves (Nočná prechádzka, Nočná jazda a Nočné pohyby). Vždy šlo o jednoduchý záber - kameraman sa prechádza alebo jazdí nočným Torontom a zaznamenáva, čo vidí. Obraz bol sprevádzaný náladovou džezovou hudbou. Vysielanie sa na stanici udržalo od roku 1986 do 1993 - a vysielali ho pritom každú noc!

Fúzači pozor! Najvyšší čas zaobstarať si špeciálnu pomôcku na ochranu fúzikov pri jedení

Upokojujúce a pritom stále zábavné programy typu slow TV sa medzičasom v Škandinácii stali tak populárnymi, že vzniklo niekoľko podobných vysielaní: 8-hodinovú turistickú štreku Flåmsbana si pozrelo pol milióna Nórov, 18-hodinové zahájenie rybárskej sezóny malo 10% podiel na vysielaní, takmer 10-hodinové vysielanie vlakovej jazdy v arktickej oblasti si pozrelo 1,2 milióna divákov, o 12-hodinovom vysielaní Národnej noci dreva (!!), v ktorom 8 hodín predstavoval len záber horenia kozubu dokonca písali The New York Times!


K populárnym programom slow TV patril aj 12-hodinový maratón štrikovania alebo vysielanie 200 rokov za 200 minút - ničím neprerušovaná prednáška významného nórskeho politológa, ktorý počas viac než troch hodín divákom priblížil nórske dejiny.

Slávny dom dostal slávneho majiteľa: Herec, ktorého Hollywood nemusí, si kúpil architektonický skvost

Tento rok si nórska televízia naplánovala letnú vlakovú jazdu a vysielanie Migrácia sobov minúta po minúte. Vzhľadom na zvyčajné tempo týchto rohatých dobrákov to bude iste náramne napínavý program.


Podobné pokusy o pohodové vysielanie bez reklám mali aj iné TV stanice, napríklad britská BBC, belgická televízia alebo hongkongská rozhlasová stanica RTHK.

Autor: Nonka