Farbou roka 2018 je fialová. Pozrite sa, ako vyzerá v interiéri!

Jedným z najdôležitejších predpovedačov módnych farieb vo svete je značka Pantone. Každý rok vyhlasuje farbu roka, ktorú si potom obliekame, kupujeme, maľujeme si ňou nábytok aj oči.

Farbou, ktorá bude dominovať roku 2018 je podľa Pantone fialová. A nie hocijaký odtieň, ale ultra violet.


Farbou roka 2017 bola zelená. Podľahli ste jej volaniu aj vy?

Výber farby - či presnejšie jednej hlavnej farby a zopár doplnkových z iného spektra - je každý rok významnou udalosťou nielen v obliekaní, ale aj pre rôzne profesie, pre ktoré sú spoločenské zmeny podstatné - od grafikov, cez obchodníkov, až po výrobcov automobilov alebo hoci aj aplikácií do mobilu.
Nejde o to, aby všetci začali vyrábať nové kolekcie vo fialovej, ale o to, aby ich ponuka ladila s dominantnou farbou. O výbere farby roka si viac prečítajte TU.


Pre tento rok sa teda treba orientovať na ultrafialovú - tajomnú farbu, ktorá má hĺbku a modravý nádych. „Žijeme v čase, ktorý si vyžaduje vynaliezavosť a predstavivosť. Ultrafialová dokáže pozdvihnúť naše vnímanie a najmä náš potenciál , nech ide o objavovanie nových galaxií, cez umelecké podanie, až po duchovné rozjímanie. Je to farba intuície," povedala o výbere Leatrice Eisemanová, výkonná riaditeľka spoločnosti Pantone.


Farbou roka 2016 bola svetlomodrá a ružová. Takto vyzerali v kuchyni


Ultrafialová asi naozaj má v sebe niečo silné, pretože už v minulosti si ju neraz vybrali významní umelci - od speváka Princea, cez Davida Bowieho, Jimmiho Hendrixa, až po múzu Salvatora Dalího a Andyho Warhola - Isabelle Dufresneovú, ktorú celý svet pozná len pod jej umeleckým menom - Ultra Violet.


V interiéri vyzerá ultrafialová veľmi zaujímavo. Napriek tomu, že ide o výraznú, dominantnú farbu, dokáže vytvoriť veľmi zaujímavé kombinácie aj s inými farbami - často napríklad sýtou žltou. No prekvapivo dobrý výsledok vznikne aj pri kombinácii fialovej s červenou.

V galérii pod článkom nájdete viac pekných príkladov použitia tejto farby v bývaní.

Autor: Nonka

Focus Media

Video

Diskusia