Skromnosť je v móde: Nazrite do rodinného domu, v ktorom sa nemrhá

Úmyselná skromnosť ako životný štýl je opäť v móde. Po rokoch márnivosti už nejde o to „nemať, lebo na to nemám", ale „nemať, lebo to skutočne nepotrebujem". Vidno to aj v architektúre.

Spomínate si na časy podnikateľského baroka? Niektorí stavitelia sa na myšlienke okázalého luxusu (neraz bez vkusu) vezú dodnes. Európske trendy však smerujú inam. Trend, ktorý sa za posledné roky čoraz viac silnie, smeruje skôr k triezvosti a striedmosti. Mnohí už totiž zistili, že nakupovanie a obklopovanie sa množstvom vecí nevedie k skutočnej, dlhodobej spokojnosti.

Inšpirujte sa: Zaujímavý radový dom na úzkom pozemku

Dobrým príkladom súčasného trendu v architektúre je tento rodinný dom. Pre niekoho skôr domček, pretože má „len" 140 m². V tomto dome sa zbytočne nemrhá priestorom ani vybavením. To však neznamená menšiu kvalitu. Majitelia sa rozhodli šetriť a investovať do trvácnych riešení.


Dom vznikol prestavbou staršej stavby - chatky - v prímestskej časti, ktorá sa postupne zahusťovala a premenila na bežnú mestskú časť. Rozmiestnenie v dome je jednoduché. V interiéri sa nachádzajú dve kúpeľne, menšia na prízemí a veľká s vaňou na poschodí.

Pozrite si aj: Zaujímavá prestavba rodinného domu zo 40. rokov

Na prízemí je menšia predsieň a spoločný otvorený priestor - kuchyňa s jedálňou. Zo strany dvora sa dom otvára sklenými dverami do záhrady, ktorá sa tak stáva súčasťou interiéru, akousi letnou obývačkou.


Na poschodie sa vychádza po pekných svetlých schodoch do spálne s menším balkónom, ktoré má zaujímavé zakončenie - bielou pergolou. Prestavbu domu navrhol štúdio Pearson Architecture

Pozrite si viac fotiek v galérii pod článkom.

Autor: Nonka
Zdroj foto: Pearson Architecture, via Arch Daily

Focus Media

Video

Diskusia