Drevené steny nepatria len do tatranských chatiek: Hodia sa vám aj do bytu!

Keď sa povie drevený obklad, väčšina ľudí si predstaví tatranské profily niekde v zruboch a v chatách. Ale drevený obklad sa hodí aj do moderného domova, bungalovu aj paneláku. Inovatívny, pekný, šmrncový, a pritom stále napustený energiou poctivého dreva.

Horizontálne, vertikálne a inak

Pri dreve máte viacero možností, ako celý obklad položiť. Ak zabudnete na klasický obklad vo vertikálnom uložení, ktorý sa často používal ako ochranný soklík, tak sa vám otvorí celá plejáda moderných riešení. Aj vertikálne usporiadanie je pekné, ale určite je potrebné na celú stenu, aby krása dreva naplno vynikla.

Pozrite si aj: Konečne vieme, ktorá strecha je lepšia: Plochá alebo šikmá? 

Omnoho atraktívnejšie a modernejšie je však dnes uloženie horizontálne. A do popredia spolu s geometrickými tvarmi prichádza aj usporiadanie lomené, ako sa kedysi kládli parkety na podlahy. Výber je na vás. Technika tak isto. Poctivé drevo na stene však vyzerá určite dobre.

 

Moderné aj patinové

Kladnou vlastnosťou dreva je to, že môže pôsobiť ultra moderne a hodí sa aj do vintage izby alebo k rustikálnemu nábytku. Všetko záleží len na tom, čo z neho necháte vyniknúť. Dokonca drevo nemusí byť v niektorých prípadoch ani rovnaké a vytvoríte tak pestrú drevenú mozaiku. Aj takáto avantgarda vyzerá zaujímavo.

Pozrite si aj: Inšpirujte sa: Vianočné trendy pre rok 2018 zo zahraničných katalógov 

Môže to byť prirodzená kresba, pri luxusnejších a drahších odrodách dreva je už sama ozdobou jeho štruktúra. Môžete si však drevo aj dofarbiť klasickou bielou farbou pre barokový štýl. Pozitívom je aj to, že drevenú stenu dokáže položiť každý zručnejší domáci majster.

 

Variabilná

Drevená stena sa dá využiť do obývačky ako podklad pre príjemné večery. Je vhodná aj do detskej izby na navodenie teplejšej atmosféry, ale napríklad jej funkciu oceníte aj v predsieni. Dajú sa do nej inštalovať aj vešiaky a háčiky, vďaka čomu si vytvoríte krásnu vešiakovú stenu za pár korún. Vyskúšajte. Je to pekné, praktické a lacnejšie, ako si ju kupovať v predajni nábytku.

Teplo domova

Drevo je výborný izolant a má super vlastnosť, že nepotrebuje, aby ste ho vymieňali, natierali, obnovovali, stačí mu základná údržba lakom a prípadne antimykotickým prípravkom. Drevená stena je tak investícia na roky dopredu. Navyše, poctivé drevo v podobe obkladu zvýši aj cenu samotnej nehnuteľnosti.

Pozrite sa v galérii na to, ako si bežnú stenu zmeniť na drevenú.

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Diskusia