Páči sa vám Tancujúci dom v Prahe? Pozrite si 30 neuveriteľných budov navrhnutých Frankom Gehrym

Patríte medzi milovníkov architektúry, dizajnu alebo sa len radi pozeráte na pekné veci? Poďte sa s nami pozrieť na tieto neuveriteľné diela.

Frank Gehry je známym americkým architektom a jeho diela možno obdivovať po celom svete. Medzi jeho najznámejšie patrí aj slávny Tancujúci dom. Tento slávny muž už o pár mesiacov oslávi mimoriadne jubileum, 90. rokov. Poďte sa preto s nami pozrieť na jeho neuveriteľné diela!

Pozrite si aj: Šok! Michal David má kuchyňu ako v 5* hoteli, zato Jiří Pomeje obyčajnú garzónku. Kde varia ostatné celebrity?

Zrodil sa umelec

Frank Owen Gehry je síce rodený Kanaďan, žije však už od roku 1947 v Los Angeles. Začiatkom 50. rokov ukončil štúdium architektúry na University of Southern California, a potom absolvoval niekoľko stáží, napríklad u architekta Victora Gruena či v Paríži s architektom André Remondetom. V 50. rokoch tiež študoval urbanizmus na Harvarde. Nakoniec si v roku 1962 založil vlastnú firmu priamo v Los Angeles známu ako O. Gehry Associates.

 

Lámač pravidiel

Nie každý architekt vybočuje tak veľmi z radu ako práve Frank Gehry. Za pol storočia jeho tvorby sa mu podarilo porušiť prakticky každé pravidlo dizajnu v architektúre - a fungovalo to!Jeho ikonické Guggenheimovo múzeum, budova Luisa Vuittona v Paríži, koncertná sála Walta Disneya v Los Angeles, olympijský štadión v Barcelone či v našich končinách mimoriadne slávny tancujúci dom v Prahe - to je len niekoľko diel, ktorými obohatil svet architektúry.

 

Poďte sa s nami pozrieť na tieto umelecké diela - pretože jeho stavby takými skutočne sú - a nechajte sa uniesť neobyčajnou fantáziou tohto talentovaného muža.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia