Ako zväčšiť jednoizbák? Zariaďte ho v škandinávskom štýle (FOTO)

Aj malý byt môže v sebe skrývať všetko, čo potrebujete. Práve škandinávsky štýl je v získavaní metrov štvorcových majster!

Veľký byt rovná sa veľa starostí. S udržiavaním, s kúrením aj s upratovaním. Pritom na pokojný život aj viacčlennej rodiny stačí jednoizbák. Nepodľahnite presvedčeniu, že len čo je veľké, je dobré. Škandinávci už dávno vedia, že rodinné šťastie nie je priamo úmerné metrom štvorcovým obytnej plochy.

Inšpirácia z Göteborgu

Malý byt na piatom poschodí v jednom zo švédskych miest sa stal celosvetovou inšpiráciou pre ľudí, ktorí hľadajú príjemné prostredie oázy a majú malý rozpočet finančný, aj čo sa týka metrov štvorcových. Tento byt má len 37 „štvorcov" a napriek tomu má všetko, čo mladá rodina potrebuje. Dokonca ani dieťa by nebol veľký problém.

Pozrite si aj: „Trónenie" na záchode bude odteraz radosť! Stačí si kúpiť do kúpeľne toto

Základom sa stali neutrálne odtiene

V prípade malej rozlohy je potrebné pracovať nielen s umiestnením vecí, ale aj s optikou priestoru. Preto bolo v byte potrebné naladiť všetko v jednom žánri. Na nejaké presahy a farebné experimenty jednoducho nebol priestor.

 

No neutrálne farby a iba niekoľko zemitých odtieňov v kombinácii s bielou, vytvárajú veľmi príjemné teplé, ale zároveň aj dostatočne čisté prostredie, aby sa z priestoru nevytratila ľahkosť.

Čo najmenej priečok

V jednoizbovom byte nebude priestor na paravany ani priečky, preto je vhodné prostredie koncipovať ako jeden. Samozrejme pomocníkmi v optike sú zrkadlá. Opreté o stenu alebo zavesené, čím väčšie tým lepšie.

Pozrite si aj: To musíte vidieť: 12 tipov na bielu kúpeľňu, ktorá NEBUDE vyzerať ako nemocnica 

Zrkadlo vie s priestorom priam čarovať. Odráža svetlo, priestor zväčšuje a hlavne, ak sa vidíte od hlavy po päty, tak si môžete byť istí, že ste na tom lepšie ako mnoho iných aj väčších bytov, kde takéto zrkadlá ani nemajú.

 

Priečky musia preč

Nehovoríme len o stenách. Ale napríklad aj stolík môže mať plné steny alebo len konštrukciu, ktorú si možno ani nevšimnete. Tak isto to je aj so stoličkami či kreslami. Čím menej hrubé nohy, čím vyššie postavené, čím vizuálne ľahšie, tým lepšie.

Ak už niekde musíte dať pevnú stenu, tak ju zakryte zrkadlom. Pokojne aj na zemi. Nielenže budete mať super zrkadlo na topánky a nohy, ale úplne tak zrušíte pocit masívnosti, ktorý by plný nábytok vytváral.

 

Prírodné materiály aj záclony

Do malého bytu sa musia vtesnať aj prírodné tkaniny. A to aj na okná. Nemali by brániť prieniku svetla, ale zároveň by mali zahaľovať holé steny. Prečo? Pretože pôsobia ako obloženie vatou. Príjemne útulné a nie ako niečo, čo oberá o miesto.

Škandinávske prvky si pozrite aj v našej galérii.

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Diskusia