To ste ešte nevideli: Pár lacných doplnkov zmenilo starý byt na cool priestor

Keď sme prekročili prah bytu, ktorý sme nedávno navštívili v centre Bratislavy, mali sme pocit, akoby sme sa odrazu ocitli v inej dobe. Poďte sa s nami pozrieť.

Kto tu býva

Napriek tomu, že Peter (32) má stále veľa práce, stíha popri tom cestovať, vyrábať veci z betónu a iných recyklovateľných materiálov alebo vydať kuchársku knihu. Nadovšetko však miluje dizajn a venuje sa zariaďovaniu interiérov.

Prečítajte si aj: Poznáme vec, ktorá bude tento rok totálne OUT: Má ju doma takmer každý, bohužiaľ

Petrov byt

Petrovi byt s vysokými stropmi, dvojkrídlovými dverami a veľkými členenými oknami učaroval hneď ako ho uvidel a rozhodol zrekonštruovať ho tak, aby zachoval jeho pôvab. Byt bol v pomerne zlom stave a ani s remeselníkmi to nebolo vždy ružové, takže kým sa priblížil jeho predstavám, trvalo to dlhšie.

 

Bolo totiž treba vymeniť rozvody, vyrovnať stropy, zrenovovať parkety, okná, dvere... Svoj čas si vyžiadala aj renovácia kúpeľne a kuchyne.

Prečítajte si aj: Zapáchajúcim odtokom v kúpeľni odzvonilo: Voda bude odtekať v roku 2019 úplne inak!

Neporušil dispozíciu

Naše sympatie si majiteľ získal tým, že si nevybral ľahšiu cestu - vyhodiť a kúpiť nové, ale opravil a zachoval to, čo kedysi k bytu patrilo. A neostal len pri autentických prvkoch či povrchových úpravách, ale rešpektoval aj princípy pôvodnej dispozície s priechodnými miestnosťami. Bez toho by atmosféra bytu určite nebola to „pravé orechové".

 

Ukrojil z chodby

„Nadšenie pre interiérový dizajn, ma celkom chytilo za srdce a pretavil som ho vždy do všade, kde som doteraz býval," pochválil sa spokojný majiteľ a pokračoval: „Vstupný priestor nie je príliš veľkorysý, ale dispozíciu som nemenil, radšej som z chodby trochu ukrojil a umiestnil tam kuchynskú linku.

Prečítajte si aj: Uprednostňujete v spálni biele alebo pastelové steny? Hovorí to o vašej povahe TOTO

Má síce len 3 metre, ale je v nej všetko od rúry cez umývačku riadu až po práčku." Z chodby s kuchyňou sa prechádza do obývačky, spálne i kúpeľne.

Prečítajte si aj: Wau: Pracovná doska v kuchyni zo skamenelého dreva - pre tých s vycibreným vkusom

Parketová klasika

Celý byt má rovnaký základ - podlaha z parkiet so vzorom „rybia kosť", orientálne koberce, zrepasované okná a dvere s novými sklami a historickými kľučkami, prevažne biele steny, mramor v kuchyni, kúpeľni i ako obklad kozuba.

 

Zaujímavo však na pôvodných prvkoch pôsobia technické vylepšenia ako napríklad okenné rolety na diaľkové ovládanie či stropné vykurovanie. „Aj keď to dlhšie trvalo, kým sa všetko urobilo tak ako som chcel, napokon sa to oplatilo. Tým že bol základ interiéru jednotný, oveľa ľahšie bolo potom jeho zariaďovanie."

Prečítajte si aj: Minimalistické spálne s maximálnym vkusom: 3-krát inak!

Nadchli ho starinky

Pri hľadaní vhodného zariadenia po nociach lovil originálne kúsky na internete. Najskôr kúpil orientálne koberce a retro nábytok ako komody a kreslá na štíhlych nožičkách. K nim pribudla kuchynská linka, posteľ a sedačka. Ostatné, si urobil sám alebo lacno pozháňal. Z krčmy, zo školy, niečo objavil v bazároch alebo dostal od rodiny.

Prečítajte si aj: Neuveríte: Kráľovské služobníctvo má zákaz otvárať okná na Buckinghamskom paláci! Prečo?

Veľmi zaujímavá kombinácia moderného a retro nábytku vnáša do bytu punc originality a zaslúži si obdiv a uznanie. Napokon, aj to je jeden z dôvodov, prečo je tento byt taký zaujímavý.

 

„Každý, kto sem príde, si tu nájde niečo, čo mali jeho rodičia či starí rodičia alebo čo už videli, s čím sa hrali a preto im to je blízke," s úsmevom nám prezradil sympatický majiteľ, ktorému tiež školské lavice, počítadlo či karafiáty pre učiteľky pri odovzdávaní vysvedčenia pripomínajú detstvo.

Nahliadnite do našej galérie a inšpirujte sa Petrovou prerábkou!

Autor: Redakcia LB

Focus Media

Video

Diskusia