Romantický, vidiecky, ale zároveň elegantný: Zariaďte si byt v belgickom štýle

Provensálsky, rustikálny, škandinávsky - človek si z toho množstva štýlov až nevie vybrať. Tak vám to ešte trošku sťažíme, pretože belgický štýl sa vám bude určite páčiť!

Na interiérovom dizajne je skvelé, že nepozná hranice. Prenikajú do neho prvky z rôznych krajín, vzájomne sa prelínajú a vďaka tomu je rozmanitý. Ešte stále pretrváva fascinácia štýlmi zo severských krajín, ale my vám dnes predstavíme štýl, ktorý je rovnako krásny, no pochádza zo západoeurópskej krajiny - z Belgicka.

Pozrite si aj: Interiérové trendy pre rok 2019 sú plné energie: Toto je 5 absolútne naj!

Aký je?

Jednoduchý a nekomplikovaný, ale elegantný. Belgický štýl využíva prírodné materiály a nebojí sa vzájomne skombinovať rustikálne a industriálne prvky. Zdravým spôsobom mixuje staré s novým, takže interiér pôsobí útulne domácky, no nestráca eleganciu.

 

Z farieb využíva predovšetkým neutrálne odtiene, najmä bielu, hnedú, sivú a „neurčitý" taupe. Mohlo by sa zdať, že interiér kvôli tomu pôsobí fádne, no nie je to tak. Zaujímavosť mu dáva rôznorodá textúra použitých materiálov: drevo v surovej podobe, kov s patinou a textílie z prírodných vlákien.

Pozrite si aj: To ste ešte nevideli: Pár lacných doplnkov zmenilo starý byt na cool priestor

Tradičné so súčasným

Belgický interiér inklinuje k minimalizmu, čo sa týka vzhľadu a množstva nábytku. Nábytok má čisté a jednoduché línie bez dekoračných prvkov, čím dokonale spĺňa predstavu o nadčasovosti. Prím vedú najmä svetlé odtiene dreva ako orech a dub. Drevený nábytok neskrýva svoj pôvod a hrdo sa hlási takmer až k pôvodnému neopracovanému stavu.

Pozrite si aj: Voľte doplnky a steny v TEJTO farbe: Má schopnosť okamžite vás dobiť energiou

V  interiéri preto môžete využiť ako taburetku alebo konferenčný stolík, napríklad spílený kmeň stromu. Okrem súčasných kúskov sa belgický štýl nebráni ani starožitným solitérom, ktoré mu pridávajú požadovanú útulnosť.

 

Textílie a dekorácie

Ide predovšetkým o ľan, ktorý je najtypickejším znamením tohto štýlu. V interiéri má zastúpenie na poťahoch sedačky, vankúšoch i na závesoch. Podlahy celoročne pokrývajú kvalitné koberce zo sisalu, ktorý má výraznú štruktúru. Čo sa týka umeleckých diel - vyhýbajte sa výrazným farbám a držte sa neutrálnych odtieňov.

Pozrite si aj: Malý, ale jarý: Inšpirujte sa bytom 41 m² sviežim ako vypratá košeľa

Krásne dekoratívne akcenty vytvoria prútené koše, polienka pri krbe, drevené misy. Tomuto štýlu stačí len pár dekorácií, nesnažte sa za každú cenu vyplniť každý voľný priestor. Interiér musí ostať vzdušný.

Pozrite si aj: Správne osvetlenie v kúpeľni: Z kutice bude wellness

Univerzálny po celý rok

Interiér v belgickom štýle pôsobí v lete chladivo a v zime stačí len pár doplnkov a dodáte mu požadovanú hrejivosť. Kašmír a štruktúrovaná pletenina sú na tento účel ideálne. Doplňte sedačku o teplé deky a vankúše v teplom neutrálnom odtieni, na podlahu umiestnite kožušinu. Atmosféru doplnia sviečky.

 

A aká je belgická kuchyňa?

V kuchyni v belgickom štýle kraľujú jemné farebné odtiene, jednoduché vzory. Krémová, biela, tlmená sivá v kombinácii s prírodným kameňom a s drevom vytvárajú útulné prostredie, v ktorom sa príjemne varí.

Pozrite si aj: Zmodernizujte svoju kúpeľňu tak, že vymeníte len jednu vec: Musí to byť táto

Podlahu pokrýva prírodný kameň, terakotové dlaždice, prípadne drevo. V kuchyni však majú zastúpenie i kovové prvky. Kuchynská linka je z kvalitného dubového dreva, ktoré môže ostať v prírodnej podobe alebo natreté, nesmie chýbať veľký jedálenský stôl.

Tak čo, páči sa vám? Pozrite si našu GALÉRIU, aby ste videli v praxi, ako vyzerá belgický štýl.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Diskusia