Toto by sme nečakali: Viktoriánsky štýl je späť a svieži ako nikdy predtým

Nikdy nebolo ľahšie byť princeznou ako práve teraz vďaka uplatneniu viktoriánskeho štýlu v interiéri. Zoznámte sa.

Názov tohto štýlu je odvodený od čias, keď na britskom tróne sedela kráľovná Viktória. Ide o zdobený štýl rozkvetu ríše a s ním spojený luxus príznačný pre prelom 19. a 20. storočia. Aj v 21. storočí má však čo interiéru ponúknuť, ak ho oprášime od patiny minulých čias.

Prečítajte si aj: Toto je najzdravší materiál, z ktorého by ste mali mať všetky veci v domácnosti!

Oblúčiky, zdobenie a detaily

Modernizmus je pekný, aj minimalizmus, ale viktoriánsky štýl bol charakteristický poctivou a precíznou prácou. Množstvom zaujímavých vyhotovení, ktoré si vyžadovali teplo ľudskej ruky, aby ich premenila na dokonalosť.

 

Vyrezávané stoly, zrkadlá, oblúčiky a detaily, ktoré robili z viktoriánskeho príbytku skutočne priestor plný pozitívnej energie. A preto je dôležité vedieť, že takéto detaily a jemne starožitné prvky sú pre moderný interiér veľmi cenné.

Prečítajte si aj: Otravujú vám susedia život? Nedajte sa! Na toto všetko máte zo zákona nárok

A to aj v časoch strojovej a pásovej výroby. V časoch, kde nábytok vzniká na výrobných linkách pomocou chladných strojov, sú doplnky dýchajúce ľudskosťou niečím unikátnym. Doprajte si ich a domov vám zaručene ožije.

Prečítajte si aj: TOTO je najdôležitejšia vec pri kúpe bytu: A nie je to ani cena, ani jeho rozloha!

Ornamenty

Tie sú pre viktoriánsky štýl kľúčové. Ale možno ste si všimli, že ani moderné interiéry už nechcú len biele steny. Ornamenty farebných kvetov, plstené tapety s veselými vyobrazeniami. To sú motívy, ktoré patrili do doby pred viac ako storočím a aj dnes stojí za to ich oprášiť.

 

Predstavte si, že sa ráno potešíte pohľadom na stenu zdobenú bohatými kvetmi. To rozžiari oči aj myseľ bez ohľadu na to, či je jar, či ešte prebiehajú posledné výkriky zimy.

Prečítajte si aj: Plyn, elektrinu či komín musíte kontrolovať TAKTO často, inak vyhoríte

Kvalita materiálu aj vypracovania

Viktoriánsky štýl si naň potrpel. Netreba prízvukovať, že ešte aj dnes dokážeme nájsť v bazároch a v starožitníctvach skutočne autentické kúsky nábytku práve z tejto doby. Aj to svedčí o jeho kvalite. Je to možno trochu hipsterské, ale stavte na kvalitné pevné drevo a na poctivé materiály.

Prečítajte si aj: Dávajte pozor na úrazy: Toto sú 4 najrizikovejšie miesta vo vašej domácnosti

Mali by byť naozaj prírodné, pretože v dobe, keď sedela na tróne kráľovná Viktória, by laminátové podlahy vyhodila von aj s remeselníkmi. Skúste podlahy, ktoré majú prírodný základ. Alebo koberce? Prečo nie. Je príjemné chodiť po nich bosou nohou a zabudnúť na papuče. Willtonské koberce s kvetovým vzorom sú highlitom.

 

Závesy a obrusy

Zabudlo sa na ne, a pritom prinášajú do domácnosti teplo. A viete, čo bude najlepšie? Ak budú neprehliadnuteľné. Do tohto štýlu sa hodia tmavé a ťažké závesy, no ak máte v interiéri málo miesta, tak to s viktoriánskymi tkaninami dobehnite aspoň za stolom. Ideálne sú ručne vyšívané obrusy s kvetovanými motívmi.

Štýl kráľovnej Viktórie si môžete pozrieť v našej GALÉRII. Je to vaša šálka kávy?

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Diskusia