Cíťte sa doma ako na dovolenke: Kľúčom je inšpirácia zo Stredomoria

Zoberte si do svojich interiérov inšpirácie z najkrajších miest Stredomoria - budete ich milovať!

Už vás omrzela zima? Nie každý je fanúšikom dlhých chladných dní a možno tieto mesiace prežívate len vďaka predstave teplého letného vánku pri zapadajúcom slnku, ideálne niekde na pobreží Stredozemného mora.

Pozrite si aj: Neuspokojte sa s drevotrieskou: Toto sú dôvody, pre ktoré sa oplatí skutočný drevený stôl

Sme v tom s vami, a preto vám prinášame niekoľko stredomorských inšpirácií, ktoré si môžete preniesť aj na svoju záhradu či balkón.

Pozrite si aj: Koniec pravidlám: Vo svete fičí trend BOHO kuchyňa: Sloboda, farebnosť, voľnosť

Čím vás očarilo Stredomorie? Je to tou nekonečnou predstavou leta, pohody, vánkom mora a neuveriteľne krásnym prostredím? Áno, jeho čaru podľahli už mnohí. Prečo si ho teda neskúsiť preniesť aj k vám domov?

 

Spraviť môžete hneď viacero krokov, aby ste si u seba vyčarili trvalý dovolenkový dojem. Stačí sa držať niekoľkých pravidiel. Prvým krokom bude jednoduchá farebnosť a prírodné materiály. Ďalším budú steny a múry omietnuté na bielo alebo v kontrastných kombináciách v žiarivých farbách a použitie dreva a kameňa ako základných prvkov.

Pozrite si aj: 5 trikov, vďaka ktorým vám biela kuchynská linka nikdy nezožltne

Náš tip: Ak máte možnosť, využite najslnečnejšiu a najsvetlejšiu stranu pozemku, domu či terasy. Takto získate najviac prirodzeného svetla i tepla po väčšinu roka.

Pozrite si aj: 20 tipov na to, ako využiť hluché miesta v kuchyni: Wau, toľko úložného priestoru!

Toto jednoduché prostredie doplňte o farby, vône a siluety typicky stredomorských rastlín a stromov a svoj malý raj máte na dosah. Nebojte sa, aj keď u nás nie je (žiaľ) možné pestovať mnohé rastliny z typicky stredomorskej flóry, vždy je možné, siahnuť po výzorovo podobných rastlinách alebo ich pestovať v črepníku a na chladné mesiace zazimovať.

 

A čo zasadiť, aby ste sa cítili ako na dovolenke?

Typickú siluetu vyčaríte pomocou živých plotov, stromov so štíhlou líniou, ktoré budete tvarovať do kužeľovitých tvarov spolu s malými kríkmi a rastliny kvitnúce počas letných mesiacov. Do záhrady začleňte aj väčšie množstvo kameňov, keďže kamenisté prostredie je pre túto oblasť typické. Dobre sa v ňom darí rastlinám s tmavšími a s tvrdšími listami, zvyčajne stálozelenými.

Pozrite si aj: Spoznajte prísne pravidlá, ako správne pracovať s bielou v kuchyni

Z rastlín máte na výber, pretože mnohé - dnes považované za typicky stredomorské, vlastne z tejto oblasti nepochádzajú, ale tvoria import z rôznych častí sveta. Dokonca aj taká typická magnólia je importom zo zámoria.

Pozrite si aj: Najhoršie zlozvyky pri čistení kuchyne: Toto určite robíte zle!

Naše zelené tipy: Určite by nemala chýbať levanduľa, rozmarín či krušpán, sú to rastlinky, ktoré sa už v našich končinách bežne pestujú a je dosť možné, že ich vo svojej záhradke či v kvetináči aj máte. Ak áno, pridajte k nim šalviu, lagerstrómie alebo skúste figovník.

 

Pre skúsenejších pestovateľov jednoznačne odporúčame citrusy v mobilných kvetináčoch. Ak máte slnečné a záveterné miesto, môžete vyskúšať aj pestovanie bobkového listu, hurmikaki, olív, araukárie či palmovému trachykarpusu.

Pozrite si aj: Toto je najzdravší materiál, z ktorého by ste mali mať všetky veci v domácnosti!

Náš tip: Ak skutočne túžite po závane Stredomoria, poraďte sa s odborníkom, ktorý zhodnotí váš pozemok a jeho možnosti. Zvýšite tým šancu, že sa na ňom bude zasadeným rastlinám dariť.

 

Zdanlivo vyššia investícia sa vám vráti v podobe rastlín, ktoré nebudete musieť v krátkych intervaloch nahrádzať novými a predídete tak aj „pestovateľskému" sklamaniu.

Naša GALÉRIA je plná inšpirácií z dovolenkových oblastí. Hneď sa vám vylepší nálada!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia