Tento druh dizajnu je absolútne IN a navyše vám totálne šetrí peniaze. Páči sa vám?

Málokedy sa stáva, že je nejaký druh dizajnu natoľko sofistikovnaý, že sa dá premietnuť aj do nášho životného štýlu a zmýšľania. Ten, o ktorom bude dnes reč, vznikol ako reakcia na preplnené a gýčové podnety z okolia, ktoré nám neraz spôsobujú vizuálny smog.

Minimalizmus v meste

Keď vyzriete z okna, zrejme vo svojom okolí neuvidíte mnoho minimalistických prvkov. Ešte stále sme hlavne v našich mestách obklopení pestrou zmesou rôznych architektonických štýlov. Mnohé metropoly však vpúšťajú už desaťročia do svojich ulíc architektov, ktorí svojimi umeleckými dielami úplne menia ich vzhľad.

Prečítajte si aj: Marcové Lepšie Bývanie už teraz vo vašom obľúbenom stánku! Tieto témy tam nájdete

Minimalizmus je populárnym hnutím a dizajnovým štýlom už od šesťdesiatych rokov minulého storočia. Tak ako všetky veľké hnutia, zasiahol výrazne aj do architektúry a hoci neoslovuje každého, rozhodne by sme mu mali dať šancu.

 

Návrh s „diétou"

Minimalizmus v architektúre predstavuje v podstate prísnu diétu, v ktorej sa architekt pri svojom návrhu zaobíde úplne bez všetkých ozdobných prvkov a elementov, ktorými si pri návrhoch pomáhajú iní. A z niekoľkých málo elementov, ktoré ostávajú, vyťaží maximum.

Prečítajte si aj: Dizajnéri radia: Ktoré sklo sa vám hodí do interiéru viac - dymové či mliečne?

Medzi známych propagátorov minimalistickej architektúry patria mená ako Tadao Ando, Alberto Baeza a John Pawson. Aj vďaka nim môžeme oceniť hodnotu prázdnych priestorov, formálnu čistotu a jednoduchosť.

Prečítajte si aj: Nazrite do bytu so žltou sedačkou: Zrkadlí slnko v celom byte

Limitovaním všetkého rušivého a použitím niekoľkých základných elementov pre maximálny efekt úplne zmenili naše vnímanie okolia.

 

Príchod minimalizmu

Keď sa začiatkom 60. rokov minulého storočia objavil v Amerike, ponúkol nové spôsoby, akými vytvárať umelecké diela, pričom umelci sa nechali inšpirovať kubizmom a jeho konceptom redukcie objektov na geometrické tvary.

Prečítajte si aj: Naše babky ich mali všade a teraz sú späť! TÁTO vec je modernejšia než kedykoľvek predtým

Vytvorili tak minimalistické zameranie so základnými prvkami, s čistotou, monochromatickými plochami, s opakovaním a jednoduchosťou formy, zatiaľ čo eliminovali všetky ostatné subjekty.

Prečítajte si aj: Dizajnové aj pohodlné: Toto je 12 typov kresiel, ktoré musíte mať!

Už je to takmer sto rokov, čo vznikli prvé diela s kubistickým dizajnov v rámci hnutia De Stijl a samozrejme nesmieme zabudnúť na nemecký Bauhaus. Priniesli doslova revolúciu, ktorá sa odrazila nielen v architektúre a v umení, ale mala výrazný vplyv aj na náš životný štýl.

 

V štýle minimalizmu nájdeme po celom svete tie najvychýrenejšie architektonické kúsky od galérií a slávnych múzeí až po obytné komplexy.

Čo poviete, dokážete vidieť krásu v jednoduchosti alebo sa vám predsa len zdajú príliš strohé, nudné či depresívne? Pozrite si ich v GALÉRII.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia