PREMENA: Byt, ktorý je zrazu elegantný v každom detaile

Celý byt je veľmi elegantný.
Celý byt je veľmi elegantný.

Na návšteve tohto bytu sme sa presvedčili, že aj z tmavého panelákového bytu sa dá vykúzliť komfortný a elegantný interiér.

 

 

Kto tu býva

Danka už ako 15-ročná využila možnosť ísť na leto do USA a precestovala východné pobrežie. Strednú a vysokú školu vyštudovala v susednom Rakúsku a po pár rokoch praxe sa rozhodla vycestovať do Južnej Ameriky, ktorá ju mentalitou ľudí nesmierne lákala.

S Ivanom, ktorý žil na Slovensku, sa zoznámila cez internet vďaka známym. Po prvom rozpačitom stretnutí a Ivanovej návšteve v Argentíne, kde Danka žila, si povedala, že po niekoľkých rokoch juhoamerického dobrodružstva je čas vrátiť sa domov. Netrvalo dlho a začali uvažovať o spoločnom živote, deťoch i byte.

Prečítajte si aj: Premena: Ako urobiť zo starého bytu nový 

Zaujímavý životný príbeh

Ak sa vám životný príbeh Danky a Ivana zdá neuveriteľný, nebudeme sa čudovať. Ani my totiž nepoznáme veľa ľudí, ktorí najskôr žijú niekoľko rokov skoro ako manželia cez skype a až potom sa prvýkrát stretnú na druhom konci sveta. A veľa nie je ani takých, ktorých úplne rozdielne povahy naučia tolerantnosti a vzájomnej úcte.

Nebolo jej všetko jedno

Ivanov pôvodný byt bol zariadený minimalisticky a keď sa Danka k nemu prisťahovala, spočiatku ťažšie znášal pribúdanie rôznych drobností na policiach, vázičky či iné dekorácie. Vždy však našli kompromisné riešenie.

„Aj keď sme hľadali spoločný byt, Ivanovi sa veľmi páčil práve tento, zatiaľ čo ja som mala chuť odtiaľto utiecť s plačom," zaspomínala si Danka a pokračovala: „Bol tmavý, neútulný, ale povedala som si, že niekedy je rozumnejšie ustúpiť.

A dnes to ani trochu neľutujem, pretože vďaka perfektne odvedenej práci našej dizajnérky sa nám tu s našim 8-mesačným synčekom Filipkom dobre býva."

Toto nepriehliadnite: Premena panelového bytu 

Bojovali o každý centimeter

O tom sme sa mohli presvedčiť len čo sme vkročíli do bytu. Prívetivá majiteľka Danka pri dverách trošku poodstúpila, aby nám urobila priestor v neveľkej chodbe. „Vstupný priestor nie je príliš veľký, museli sme tu "bojovať" o každý centimeter.

Volili sme svetlú podlahu ktorá prechádza cez kuchynu do celého bytu. Celoplošné zrkadlo sme umiestnili tak, aby sa v ňom odrážalo svetlo z vonka a chodba pôsobila širšie, aj keď je úzka.

Aj svetlé steny a nábytok na vysokých nožičkách vyvolávajú ilúziu akoby si malý byt namiesto chodby vybojoval priestrannú halu, poukazovala nám detaily Danka s dizajnérkou Marcelou.

 

 

 

Marcela Nagyová, dizajnérka

„Pôvodný byt bol naozaj veľmi tmavý. Aby som mu umožnila voľne dýchať, odstránila som hlavne zbytočné priečky a tmavé podlahy, ktoré ho zbytočne zaťažovali. Vhodnými farbami a osvetlením následne získal potrebnú vzdušnosť a ľahkosť. Dnes každý, kto sem príde ostane prekvapený, pretože sa vôbec nepodobá na ostatné byty o poschodie vyššie či nižšie."

Prečítajte si aj: Na nepoznanie: Premena jednoizbového bytu pod strechou 

Všetkého je tak akurát

V celom byte je podlaha v kresbe a odtieni bieleného dubového dreva. V jedálni kraľuje kruhový stôl so štyrmi stoličkami, ktorý akoby pozýval návštevníkov ďalej do srdca bytu. Celý byt je farebne ladený v neutrálnych odtieňoch sivej a béžovej, doplnený zelenou dominujúcou na koberci a červenou na pohodlnom kresle.

ňInteriér dotvárajú krásne dekoratívne doplnky, pre ktoré má Danka mimoriadny cit. V celkovom štýle zariadenia badať vplyv argentínskeho štýlu, ktorý ju na „potulkách" svetom veľmi ovplyvnil.

Využili šikovné trikyNábytok v kuchyni je vyrobený na mieru a celá linka pôsobí ako by bola vyrobená z jediného kusa dreva. Remeselníci presne dopasovali okraje dyhy k hranám dvierok a zásuviek.

 

Pracovná doska je doplnená o odkladací priestor so zásuvnými dvierkami a preto je hlbšia ako zvyčajne a navyše je ukončená vyklápacou doskou, ktorú majiteľka využíva pri väčšom varení a pečení.

„Aby sa linka stala integrálnou súčaťou obývačky zabudovali sa všetky spotrebiče a vzdali sme sa keramického obkladu nad pracovnou doskou," vysvetľuje Danka a ukazuje nám ako je v jej kráľovstve elegantne a funkčne rozmiestnené všetko potrebné zariadenie, vrátane pračky a sušičky bielizne.

Najmilší kútik

Po otvorení posuvných sklenených dverí pri jedálni sme sa dostali do obývačky, kde sa nám naskytol krásny pohľad na imitáciu kozuba medzi oknami a oddychové kreslo červenej farby, ktoré celý priestor oživuje. Béžový a sivý poťah na sedačky a kreslách v obývačke dopĺňajú vankúše rôznych farieb. Príjemným prvkom je aj kožušina, ktorá celý priestor otepľuje a zjemňuje.

Prečítajte si aj: Totálna premena starého dvojizbového bytu: Rodina chcela dynamiku 

Ukrojili zo spálne

Spálňa pôsobí tiež veľmi pohodovo. Človek má v nej pocit akoby bol v hoteli. Dominantou je posteľ s čalúneným záhlavím v rovnakom odtieni ako rámy obrazov zavesené na stene.

 

Pôsobenie postele je podporené množstvom vankúšov, ktoré spolu so zhodnou potlačou závesov vyvolávajú pocit súladu. Zo spálne pomocou sadrokartónu odkrojili šatník. Úložné priestory sú tak šikovne skryté za zvesmi, ktoré vytvárajú oveľa zaujímavejší efekt ako vstavané skrine.

Vykresala to najlepšie

Šikovná dizajnérka vykúzlila spolu s majiteľmi bytu naozaj originálne a nadčasové miesto na bývanie a z neatraktívneho bytu vykresala to najlepšie. Ohromila nás najmä perfektná súhra interiérových súčastí namiešaná z retroprvkov a masívneho mobiliára vyrobeného na mieru.

Prečítajte si aj: Pre TENTO dôvod je bývanie v bungalove zdravšie než v poschodovom dome 

Napriek tomu, že ide o panelákový byt neveľkej rozlohy, celý pôsobí veľmi komfortným elegantným dojmom. „Vydarilo sa to najmä preto, že Marcela dbala najmä na účelnosť a pohodu," tvdí spokojná majiteľka a dizajnérka ju dopĺňa: „Mne zasa veľmi pomohlo, že Danka mala z ciest po svete veľa nápadov a presne vedela čo chce a som veľmi rada, že majitelia sú tu spokojní."

Inšpirujte sa v našej galérii, nájdete tam viac fotiek!

Autor Daniela

Focus Media

Video

Diskusia