Čo robí s vašou psychikou domácnosť v jemných tónoch? Budete sa čudovať!

Ako by sa dala charakterizovať vaša domácnosť? Prevažujú v nej jemné alebo sýte odtiene? Nejde totiž o žiadnu drobnosť, ale o to, ako na vás podvedome tieto farby pôsobia!

Farby nás obklopujú všade, a to aj v domácnosti. Je vhodné, ak pri ich výbere odoláme výstrednostiam, veď s nimi budeme tráviť mnoho nasledujúcich rokov. Ak ste v minulosti zvolili výrazné kontrastné kombinácie a mnoho sýtych farieb, zrejme vás po čase začali unavovať alebo dokonca nudiť. Máme pre vás trend, ktorý sa vám tak skoro „nepreje"!

Prečítajte si aj: Malé kuchyne a žiadna klaustrofóbia: Týchto 5 trikov je cesta, ako to dosiahnuť

Farby liečia

Lekári vedia, že farba pôsobí na centrálny nervový systém a ten následne prostredníctvom hormónov ovplyvňuje chemickú a energetickú rovnováhu v tele a pôsobí pozitívne na rôzne choroby. 

 

Zvoľnite, plánujte a užívajte si

Aj keď sa to nezdá, najčastejšie v domácnosti meníte farby na stenách. Teda, máte možnosť ich zmeniť, hlavne ak sa držíte zásady, že steny potrebujú nový náter minimálne raz za štyri - päť rokov. Práve od tohto bodu sa odrazte, aktuálnym trendom je totiž domácnosť v jemných tónoch.

Prečítajte si aj: Túto vec v kuchyni všetci podceňujete! Dokáže ale úplne zmeniť celý priestor

Áno, jemné tóny. Žiadny strach

Ak vy alebo váš partner nepatríte ku fanúšikom pastelových odtieňov, určite ich pustite z hlavy. Šedá, béžová, hnedá, zemité odtiene zelenej a rôzne kombinácie s primárnou bielou farbou ponúkajú mnoho možností, ako vytvoriť príjemný priestor plný svetla a energie bez nutnosti používať intenzívne a sýte farby.

Prečítajte si aj: Linoleum, dlažba alebo parkety? Vieme, ktorá podlaha je v kuchyni najužitočnejšia!

Ružová

Vystrašili sme vás alebo ste sa potešili? Určite nesiahajte po cukríkovej ružovej, naopak, hľadajte sofistikovanú jemnú ružovú. Umiestnite ju na plochy, ktoré pritiahnu pozornosť až na druhý pohľad, budú tvoriť len akýsi doplnok, harmonizujúci a zjemňujúci prvok v priestore.

 

Na materiáloch záleží

Tajomstvom správneho namiešania jemných odtieňov v priestore je využitie a kombinácia materiálov a štruktúr. Jemné odtiene totiž môžete doslova namixovať s drevom alebo s imitáciami dreva. Pre zvýraznenie tiež možno povrchy voliť v lesklom prevedení a naopak pre potlačenie v matnom.

Prečítajte si aj: Toto je 6 najhorúcejších trendov pre kuchyne v sezóne 2019/2020

Prečo jemné odtiene?

Presvetlia aj tmavšie priestory, opticky ich zväčšia a pôsobia upokojujúco a harmonizujúco. Ak potrebujte vniesť do svojej domácnosti práve tieto prvky, budú jemné farebné odtiene správnou tou voľbou.

Prečítajte si aj: Vďaka novým záclonám a závesom bude vaša kuchyňa ako nová

Svieži jarný tip: Ak práve nemáte v pláne maľovanie či výmenu nábytku, začnite menšími plochami, primárne položením alebo výmenou kusového koberca alebo textíliami.

 

Pomôže aj prehĺbenie priestoru v miestnosti pomocou zrkadiel alebo lesklých plôch či výber elektroniky v inej ako v tradičnej čiernej farbe. Pohľad do miestnosti zjemníte aj umiestnením rastlín v bielych či v svetlých nádobách.

Nahliadnite do našej GALÉRIE, ihneď si zamilujete domácnosť v jemných tónoch.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia