Notre-Dame: Vstane opäť z popola? (VIDEO)

Neľútostné plamene zničili výrazný symbol Francúzska. Čo teraz?

Notre-Dame je jednou z najslávnejších pamiatok v Paríži a prezradíme, že je navštevovanejší než Eiffelova veža. Ročne si ho prezrie v priemere 13 miliónov návštevníkov. Je preto pochopiteľné, že aprílový požiar vyvolal také veľké emócie.

Ostatní práve čítajú: Tipy na rastlinky, ktoré prežijú aj vašu starostlivosť

Plamene zničili výrazný symbol mesta a obľúbený turistický cieľ. Povstane znova doslova z popola? V minulosti to už zvládol! Áno, reč je o známom Chráme Matky Božej v Paríži, ako bol v minulosti známy, dnes ho skôr poznáme pod označením katedrála Notre-Dame.

 

Nájdete ho priamo v Paríži na île de la Cité. Je to miesto, kde sa konali náboženské obrady už pred viac než dvetisíc rokmi. Neskôr tu stál chrám zasvätený Jupiterovi, to sa ešte písalo 4. storočie, o dvesto rokov neskôr však už na tomto mieste stála kresťanská bazilika.

Ostatní práve čítajú: Na týchto miestach ste zabudli upratať!

A potom prišiel rok 1159. Práve vtedy rozhodol parížsky biskup o tom, že na mieste vznikne nový chrám. Stavať začali už v roku 1163. Pre stredovek bolo typické, že veľké stavby vznikali dlhé roky či dokonca storočia, v tomto prípade 182 rokov až do úplného dokončenia. Čakanie a úsilie stálo za to.

Ostatní práve čítajú: Ste zemské alebo vzdušné znamenie? TAKTO si pritiahnete do života šťastie

Začalo sa chórom, potom pristavali chrámové lode a priečelie. O monumentálnosti celého chrámu svedčí aj počet osôb, ktoré sa do neho naraz zmestia - neuveriteľných 9000! Dych vyráža dodnes aj výškou predných veží, ktorá je 69 metrov.

 

Priečelie je však zaujímavé nielen výškou veží, ale aj obrovským vitrážovým oknom či vstupnými vchodmi, nad ktorými okrem iných bolo možné obdivovať aj galériu s 28 sochami kráľov Izraela a Judey.

Ostatní práve čítajú: Zistite, aké je vaše totemové zviera! Ovplyvňuje celý váš život

Strhnuté, zničené a zdevastované

Jedinečná silueta tejto gotickej katedrály inšpirovala staviteľov mnohých ďalších chrámov v Európe. Bola svedkom korunovácií francúzskych kráľov, slávnych súdnych procesov i svadieb. Napriek svojej jedinečnosti si okrem obdivu užila aj svoj diel nešťastia.

Ostatní práve čítajú: Spálňa podľa zverokruhu: Takto si zariaďte izbu podľa dátumu narodenia!

Počas francúzskej revolúcie boli sochy kráľov strhnuté a zničené, okná vybité, niektoré steny zdevastované. V priebehu rokov hrozilo, že sa z nej stane ruina vhodná už len na zbúranie.

 

A v tom zasiahol do osudov tejto katedrály Victor Hugo svojím dielom Chrám Matky Božej. Preslávil ju natoľko, že bola nakoniec obnovená z verejnej zbierky a prečkala obe svetové vojny i všetky nasledujúce roky.

Ostatní práve čítajú: Ktoré znamenia sa v domácnosti pozabíjajú, a ktorým to bude klapať?

Napriek tomu prinieslo 21. storočie veľkú výzvu v podobe veľmi potrebnej rekonštrukcie. Značná časť drevených trámov v kostole je totiž pôvodných a v mimoriadne zlom stave, pričom celú situáciu i potenciálne riziko požiaru zvyšovalo obrovské množstvo prachu i silné presušenie dreva. Výsledok sme mohli sledovať na vlastné oči v osudný aprílový večer.

 

Šťastie v nešťastí

Viaceré z umeleckých diel a sôch boli odvezené ešte pred začiatkom renovácie, iné neboli na svojom pôvodnom mieste, a preto sa ich počas požiaru podarilo vyniesť do bezpečia. Zdá sa, že nasledujúce roky budeme môcť postupne pozorovať premeny a obnovu chrámu na jeho slávnu podobu, peniaze zrejme darujú ľudia z celého sveta. Čo poviete, pôjdete si ho potom pozrieť naživo?

Ostatní práve čítajú: Ste jeleň, mačka či had? Zistite svoje znamenie podľa najmúdrejšej civilizácie na svete

Pokochajte sa stavbou Notre-Dame v našej GALÉRII a priebeh zničujúceho požiaru nájdete v našom VIDEU pod článkom.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia