Pozor: Toto sa stane, keď nebudeme mať v meste dostatok stromov

Všimli ste si, kde máte najbližší strom? A nachádza sa v budove, v ktorej práve stem aspoň určité percento dreva?

Obklopiť sa drevom je nielen rozumná, ale aj príjemná voľba. Prečo však treba aj v týchto „moderných" časoch stavať z dreva a čo nám prinášajú stromy v mestách? Drevo bolo ako stavebný materiál prirodzenou a primárnou voľbou už po tisícročia - samozrejme, v oblastiach, kde bolo dostupné. A to presne platí aj pre naše končiny.

Pozrite si aj: Kráľovská rodina prezradila tajomstvo ich dlhovekosti: Ak chcete žiť do stovky, robte tieto veci!

Drevo bolo vždy obľúbeným a pomerne dostupným materiálom. Bolo obnoviteľné, ale malo aj isté nedostatky. Uplynulé desaťročia preto predstavovalo len doplnkovú voľbu. Prečo by sme sa však mali k drevu pri stavbách a pri tvorbe súkromných i verejných priestorov vrátiť a prečo po dreve siahnuť vo všetkých jeho podobách?

 

Späť ku koreňom

Vráťme sa na začiatok - drevom by sme sa mali obklopovať v jeho základnej podobe. Áno, hovoríme o stromoch. Ich výsadba v zastavaných oblastiach a ich vhodné zakomponovanie do okolia boli v minulosti na niektorých miestach podceňované alebo vykonávané nesprávne. Stromy v mestách a v zastavaných oblastiach prinášajú mnoho benefitov a rozhodne by sme na ne nemali zabúdať.

Pozrite si aj: Koľko bude stáť vaša rekonštrukcia? My to VIEME!

Estetika aj tienenie

Dôležité je ich estetické hľadisko, prinášajú obyvateľom príjemné výhľady na zeleň z okna, prinášajú živý kúsok prírody do neraz prehusteného priestoru a tvoria esteticky príjemnú kulisu. Robia však omnoho viac.

Pozrite si aj: Feng šuej tvrdí: Akú podlahu ste si vybrali, tak sa vám bude v živote dariť!

Stromy napríklad znižujú okolitú teplotu a vytvárajú tiene. Tým nielen spríjemnia prostredie, ale znižujú aj prehrievanie priľahlých budov a tým aj potrebu na ich chladenie. Stromy však teplotu neovplyvňujú len v lete, ale aj v zime.

 

Božské ticho

Ich dôležitou úlohou je aj znižovanie hluku a rozširovanie biodiverzity tým, že lákajú rôzne životné formy od hmyzu až po vtáky či malé cicavce. Nezabúdajme, že stromy v našom okolí môžu byť aj úžitkové, teda ovocné alebo s inými jedlými plodmi, napríklad orechy.

Pozrite si aj: Interiér ušitý na mieru podľa znamení: Dnes skvelý organizátor Býk

Tiež zadržiavajú vlhkosť, vďaka čomu ani husto zastavané plochy nemusia pôsobiť spustnuto a nehrozí vysušene ani v horúcejších mesiacoch. Svojou činnosťou zlepšujú kvalitu vzduchu, znižujú množstvo prachu v okolí a vytvárajú kyslík. V globále tak pomáhajú zmierňovať svetové otepľovanie a zvyšovanie koncentrácie CO2 v ovzduší.

Pozrite si aj: Predsieň neslúži len na odkladanie kabátov: Takto z nej urobíte raj

Vpustime ich všade

Vysádzať plánovite stromy vo svojom okolí má preto zmysel. Stromy však možno zakomponovať aj do rôznych verejných priestorov či už odkrytých, alebo úplne uzavretých. Nápadité architektonické návrhy ich umiestňujú priamo do budov ako ich prirodzenú súčasť alebo na terasy, balkóny, chodby a strešné priestory.

 

Dôležité tiež je, aby sa drevo využívalo viac priamo pri stavbách, predsa len ide o prirodzený materiál, ktorý dokáže výrazne ovplyvniť kvalitu života v týchto budovách. V zahraničí začína byť zaujímavým trendom stavanie mrakodrapov za použitia dreva, u nás rozsiahlejším a vysokým stavbám z dreva bráni legislatíva.

Pozrite si aj: Kašlite na renováciu! Vymeňte týchto 6 vecí a váš domov bude vyzerať ako nový

Aj napriek tomu ho však možno zakomponovať ako výrazný - nielen estetický prvok aj vo verejných či komerčných budovách.Čo poviete, uvítali by ste viac dreva a stromov vo svojom okolí? Zohráva ich prítomnosť rolu pri vašom rozhodovaní o vhodnej nehnuteľnosti?

Pozrite sa na stavby, ktoré do domov zakomponovali stromy, v našej GALÉRII. Nádhera!

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia