Wau: Materiálové trendy, ktoré pomáhajú znižovať klimatické zmeny

Obavy z klimatických zmien sú hlavným dôvodom vývoja inovatívnych produktov a technológií. Vedci, výrobcovia a dizajnéri v roku 2019 vytvorili niekoľko noviniek, ktoré môžu prispieť k zníženiu emisií CO2.

Betón so zníženým obsahom uhlíka

Celosvetovo sa každý rok vyrobí asi 33 miliárd ton betónu. Bez betónu sa nezaobíde žiadna stavba. Jeho inovácia je preto skvelou príležitosťou na ozdravenie životného prostredia. S použitím novej technológie vyrába spoločnosť Piscataway z New Jersey betón, ktorý produkuje výrazne menej oxidu uhličitého než obyčajný portlandský cement.

Prečítajte si aj: Tieto časti kúpeľne MUSÍTE dezinfikovať, ale skoro všetci na ne zabúdate

Pri výrobe prebieha pri chemickom procese tvorba silikátových a uhličitanových väzieb s cementovými časticami a výsledkom je cement, ktorý vyžaruje o 30 percent menej skleníkových plynov ako klasický a po vytvrdnutí viaže oxid uhličitý.

 

Fúkané oceľové konštrukcie

Ďalším sľubným produktom, ktorý pomôže zlepšiť životné prostredie, sú fúkané oceľové konštrukcie. Už od roku 2003 poľský architekt Oskar Zięta skúma možnosti fúkania ocele s cieľom vytvoriť ultraľahké konštrukcie. Spolu s kolegom P. Dohmenom vymysleli spôsob, ako stabilizovať plech vyplnením vzduchom. Tento proces sa nazýva FiDU, skratka pre „Freier innen Druck Umformung" (vytváranie voľného vnútorného tlaku).

Prečítajte si aj: Riešenie malých kúpeľní znie: Voľte atypický nábytok (FOTO)

Zięta využil túto techniku na vytvorenie nábytku a doplnkov, ale aj na vybudovanie obývateľných stavieb. Dôkazom je pavilón NAWA, ktorý stojí na Daliowskom ostrove vo Wrocławi. Má podobu klenby zloženej zo série nafúknutých oceľových oblúkov. Zięta rozrezal oblúkové dosky, zvaril ich dohromady a nafúkol ich, aby tvorili konštrukčné „rebrá" s dvoma kontaktnými bodmi so zemou.

Prečítajte si aj: Kúpeľňa: Ktoré veci zostali IN aj v roku 2019? Ani za nič ich nemeňte!

PET fľaše ako stavebný materiál

Potreba recyklácie plastov je čoraz silnejšia. Polyetyléntereftalát (PET) je najrecyklovanejší polymér. Nejde o typický stavebný materiál, no dobrou správou je, že Armacell Benelux, belgický výrobca umelých pien, ponúka stavebné výrobky na báze PET.

 

ArmaForm Core produkuje o 34 % nižšie emisie oxidu uhličitého v porovnaní s tradičnými PET penami - a podstatne menej ako iné polymérne peny - a je 100 % recyklovateľný. Firma ponúka rôzne stavebné výrobky z PET vrátane konštrukčných penových panelov, tenkých plechových materiálov a izolačných penových jadier. Konštrukčné panely z penovej hmoty sú vyrobené z PET fliaš a vyznačujú sa vysokou tepelnou i mechanickou odolnosťou.

Prečítajte si aj: Je pre vás lepšia sprcha alebo vaňa? Poznáme odpoveď!

Samo-montážny materiál

Vedci z Northwestern University vymysleli materiál, ktorý dokáže rásť, mať rôzne materiálové vlastnosti, a ak je to žiaduce, môže sa vrátiť do pôvodného stavu. Organická látka pozostáva z dvoch typov molekúl: peptidov (aminokyselinové zlúčeniny) a DNA-infundovaných peptidov.

Prečítajte si aj: Odpadnete: Toto je skutočne nechutný dôvod, pre ktorý musíte mať WC a kúpeľňu oddelene

Molekuly sa organizujú do zložitých nadstavieb založených na inherentných tendenciách DNA tvoriacich dvojité špirály. Materiál má spočiatku podobu mäkkého hydrogélu, časom sa zmení na tvrdší, pretože vnútorné štruktúry sa sami replikujú. Zapojením tretej molekuly vedci môžu zvrátiť proces samo-zostavovania.

 

Tak získajú kontrolu nad vlastnosťami materiálu bez potreby energeticky náročných postupov. Bio materiál pravdepodobne nebude tak skoro komerčné využívaný, no je prísľubom do budúcnosti - vývoja materiálov založených na biochemickom základe.

Už nemáme veľa času, tak robme, čo sa dá.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Diskusia