Slávny dom dostal slávneho majiteľa: Problémový herec kúpil architektonický skvost

Bývanie celebrít | 10.08.2017

Americký herec Edward Norton je v hollywoodskych kruhoch známy svojou problematickou povahou. Nájde pokoj duše v nezvyčajnom dome, ktorý si nedávno kúpil?

Hoci na plátne pôsobí modrooký herec ako sympaťák, v profesionálnych kruhoch nepatrí k najpopulárnejším kolegom. Edward Norton je podľa niektorých neznesiteľný perfekcionista, ktorý robí zmeny na poslednú chvíľu - a často bez toho, aby ich konzultoval s režisérom alebo producentmi. Možno aj to je dôvod, prečo ho v poslednom čase vidíme v kinách zriedkavejšie?

Sentiment bokom, ide o prachy: Rockefellerovi dediči predávajú rodný dom, v ktorom vyrástli

A možno je za tým niečo iné. Herec, ktorého si mnohí pamätajú z filmov ako Klub bitkárov, Neuveriteľný Hulk, Burnov odkaz, Iluzionista, Kňaz, rabín a blondínka, sa v ostatných rokoch vrhol na charitu. Je aktívnym členom vo viacerých charitatívnych organizáciách, zameraných predovšetkým na životné prostredie a záchranu ohrozených druhov zvierat.


Tento záujem pravdepodobne pramení z Nortonovej rodiny. Jeho otec bol advokátom, ktorý sa špecializoval na životné prostredie a záchranu prírodných zdrojov, jeho dedko bol zakladateľom neziskovej organizácie Enterprise Community Partners, zameranej na budovanie dostupného bývania.
Norton je v súčasnosti členom dozornej rady tejto organizácie. V amerických médiách je najmä v posledných rokoch známy skôr aktivitami v oblasti osvety o dôležitosti projektov zameraných na obnoviteľné zdroje, ekologické iniciatívy a solárnu energiu.
Podobne ako jeho dedko, orientuje sa hlavne na zlepšenie života nízkopríjmových komunít.

Donald Trump predáva nehnuteľnosť v Karibiku a chce dvakrát viac než susedia. Stojí to za to?

Záujem o ekologickú architektúru a staviteľstvo je pravdepodobne dôvodom, prečo bol ochotný zaplatiť takmer 12 miliónov dolárov za nezvyčajný - a bezpochyby výnimočný dom v Malibu.
Vilu navrhol architekt John Lautner, ktorý patrí minimálne v Kalifornii k „značkovým" menám. Lautner, žiak slávneho Franka Lloyda Wrighta, do histórie americkej architektúry vošiel ako člen „Googie" architektúry. Išlo o architektonický štýl inšpirovaný futuristickou estetikou, vesmírnymi projektmi, rakterami, „atómovou érou"... Tento štýl bol populárny na konci 40. rokov až do polovice 60. rokov.
Lautner je tiež autorom viacerých významných stavieb - a jeho vily patria k obľúbeným zberateľským „kúskom" hlavne medzi celebritami.


Čo si teda Edward Norton za 11,8 milióna dolárov kúpil? Vilu, ktorá má meno: Stevens´House z roku 1968. Tento architektonický skvost sa nachádza priamo na pláži - a okrem privátnej pláže má aj nádhernú terasu, bazén s výhľadom, zelený dvor a obytnú plochu 313 m².
Vila má 5 spální a 5 kúpeľní, zrenovované drevené obklady a niečo, čo sa v Kalifornii cení nad zlato: Vysoký stupeň intimity, pretože dom sa nachádza v Malibu Colony - stráženej oblasti ohradenej plotom, ktorá je vyčlenená pre „slávnych a bohatých".
Norton zjavne vedel, že pôjde o dobrú investíciu: neďaleko už totiž vlastní jeden, hoci podstatne menší dom. Ten kúpil za necelé 3 milióny pred desiatimi rokmi.

Stevens´House rozhodne stojí za podrobnejší pohľa. Pozrite si fotky vily v galérii pod článkom.

Autor: Nonka
Zdroj foto: Trulia