Tapety sú opäť v móde

Doplnky, dekorácie | 08.12.2008

Pamätáte sa ešte na vytapetované paneláky z polovice 70 a začiatkov 80 rokov? Tak na tú hrôzu radšej zabudnite. Nudné farby, jednoduché a hlavne všade rovnaké vzory vystriedala široká paleta farieb, množstvo zaujímavých, netradičných vzorov a výber z viacerých materiálov rôznej kvality a využitia.

Tapety majú v našich bytoch opäť zelenú! Aj striedmo zariadenej izbe dodajú sviežosť, šmrnc a jedinečnosť. Stačí si vybrať z bohatej ponuky podľa konštrukcie a materiálu použitého na ich výrobu.

Papierové tapety
Najjednoduchšie, najlacnejšie a zároveň najmenej kvalitné sú jednovrstvové papierové tapety, ktoré sa však nesmú umývať. To je ich hlavná nevýhoda. Do tapiet sa nám určite oplatí investovať. Ide predsa o ten najpraktickejší materiál na úpravu stien. Ľahko si poradia s ich poškodením a nerovnosťami. Pozrime sa teda na ďalšie druhy tapiet.

Pilinový reliéf
Za prijateľnú cenu sa predávajú tapety s pilinovým reliéfom - v dôsledku vláknitého vyhotovenia je ich povrch drsný, majú rustikálny efekt a dajú sa natrieť disperznou farbou na stenu. Dosiahneme tým jej jedinečný povrch a zlepšíme oderuvzdornosť i čistiacu schopnosť tapety. Ich mínusom je dvojitá práca - lepenie a maľovanie.

Vinylové tapety
Ak hľadáte tapety, s ktorými budete mať málo práce a veľa radosti, zamerajte sa na vinylové tapety. Ide o stredne ťažké jednovrstvové materiály pokryté na celom svojom povrchu plastovou hmotou. Pomocou nich sa dajú vyhotoviť veľmi dekoratívne, viacfarebné, umývateľné stenové čalúnenia.

Napenený reliéf
Medzi najmodernejšie patria tapety s napeneným reliéfom. Ich vzorkovanie, textúra a rôznofarebnosť zvyšuje vizuálny efekt. To ale nie je všetko, sú aj mierne izolujúce a majú prach odpudzujúce vlastnosti. Ide o mimoriadne pevné tapety s atraktívnymi vzormi, ktoré vašu kuchyňu, jednoducho zariadenú obývačku premenia na luxusný kúsok bytu a trvale zakryjú všetky trhliny.

Špeciálne druhy
Okrem týchto druhov existujú aj špeciálne typy - tapety s kovovým efektom, sklotextilné tapety s dlhou životnosťou, fototapety s motívom prírody, či krajiny a textilné tapety, ktoré naše všedné steny premenia na silný vizuálny zážitok. Podľa súčasných trendov sa netapetujú celé izby. Pútavo vyzerá kombinácia troch vymaľovaných a jednej tapetovanej steny alebo vyskúšajte nalepiť na každú stenu úzky pás tapety.

Moderné, pestrofarebné materiály oživia i staršiu linku, ak nimi olepíte dvierka. Tapety sa dajú použiť na interiérových dverách aj inom kuse nábytku. Ak váš byt potrebuje zmenu, investujte do tapiet. Pár metrov štvorcových ho zmení na nepoznanie, samozrejme, k lepšiemu.

Autor: Eva

Focus Media

Video

Diskusia