Záclony, závesy či žalúzie?

Doplnky, dekorácie | 28.02.2010

Túži vaše obydlie po zmene? Nemusíte preto hneď maľovať, ba ani premiestňovať nábytok. Neopozeraný vzhľad vášmu domovu hravo vykúzli napríklad nový „oblek" pre vaše okná. Na výber toho máte dosť, napríklad záclony, závesy a žalúzie, ktoré popri plnení praktickej funkcie, stíhajú aj tú estetickú. Čo si len k svojmu oknu vybrať?

Závesy
Skústi si predstaviť závesy. Aj vám sa v hlave vynorili ťažké tmavé kusy látky siahajúce až po zem? Áno, tie ktoré lusknutím prstov premenia miestnosť v deprimujúcu márnicu.

Máme však pre vás dobrú správu. Pri výbere závesov sa už nemusíte inšpirovať kabinetmi základných škôl. Závesy už dnes totiž neslúžia len na zatemnenie miestnosti a ochranu nášho súkromia. Sofistikované vzory, rafinovaná textúra a hravé farby dokážu prepožičať izbe výnimočný charakter. A to i bez spomínaného úplného zatemnenia.

Dôležitý je pritom výber farieb. Farby síce robia zázraky, ale len vtedy keď si vyberieme a skombinujeme tie správne. Farba napríklad dokáže optickou ilúziou ovplyvňovať veľkosť aj hĺbku miestnosti. Okrem toho nemalým spôsobom pôsobí aj na psychiku človeka, vie povzbudiť zmysly a docieliť želanú atmosféru. Farby a vzory závesov preto nalaďte na rovnakú vlnu, na akej sa nachádza celá miestnosť. Nechcete predsa doplnok „vytrhnutý z kontextu". Pomôcť vám pritom môže tento článok.

Ak máte v obývacej izbe decentný nábytok zladený s béžovou sedacou súpravou a bielymi stenami, môžete byť odvážnejší. Závesy sa v tomto prípade môžu stať stredobodom pozornosti a vdýchnuť miestnosti nový život. Ak už ale v izbe farebne dominantný prvok máte, siahnite radšej po jemnejších farbách a decentnejších vzoroch.

Ak sa chcete počas pochmúrnych chladných dní trochu rozveseliť, voľte usmievavé slnečné farby. Žltý či oranžový základ na vašich nových závesoch vám dokáže aj počas chladných dní navodiť dobrú náladu. V prípade, že máte vzorovanú pohovku či odvážne tapety, vsaďte pri závesoch radšej na jednofarebnú klasiku.

Materiály sú v prípade závesov obmedzené na nepriehľadné látky. V súčasnosti je v kurze napríklad zamat, ale aj hodváb. Zamat je nepriehľadný, izoluje, dodáva teplú atmosféru a dokonca dokáže pohltiť hluk z ulice.

Zo vzorov sa tešia obľube kvety či modrobiele pruhy, početných fanúšikov však majú aj závesy s metalickými efektmi. Riaďte sa však vlastným vkusom a prispôsobte farbu, materiál a vzor celej miestnosti.

Okrem farby a materiálu sa môžete pohrať aj s dĺžkou závesov. Extradlhé siahajúce až po zem môžu pôsobiť efektne. Je tu však ešte možnosť závesy riasiť.  

Záclony
Záclony vpúšťajú do nášho obydlia príjemné svetlo. Keď ich však zatiahneme, nedokážu zatemniť miestnosť tak ako nepriehľadné závesy.

Oproti závesom majú jednu zaujímavú vlastnosť - dokážu v miestnosti čarovať so svetlom. Presakovanie slnečných lúčov, alebo len denného svetla, uvítame najmä v zimnom období. Síce sme si už zvykli na to, že záclony sú zväčša biele, pokojne môžeme zbúrať stereotyp a nechať sa uchvátiť pestrým výberom vzorov, farieb, tvarov a materiálov, ktoré sa nám v súčasnosti ponúkajú.

Svetlé krémové či pastelové farby sú dobrou voľbou do mnohých interiérov. Príliš tmavým farbám sa pri záclonách radšej vyhnime. Namiesto prílevu nevtieravého svetla, docielime skôr opak. Pri svetlých farbách by sme mali zostať najmä počas zimy. Nedostatok slniečka, z ktorého pramenia časté depresie, nám môže bledý kus látky na okne aspoň čiastočne nahradiť.

Pri záclonách je veľmi dôležitý vzor. Práve on diktuje svetlu, kadiaľ má prúdiť do miestnosti. Pokojne voľte vzdušnejšie vzory - pri záclonách nám predsa ide v prvom rade o hru svetla. Priesvitné časti otvárajú náruč slnečným lúčom alebo dennému svetlu. Vďaka rôznym hrúbkam látky vynikne prechod od priesvitných častí až po nepriehľadné. Záclona vám tak každý deň zahrá súkromnú svetelnú symfóniu. 

Keď si ale večer zapálime v izbe svetlo, záclony nám závesy nenahradia. Pokojne si preto doprajte jedno aj druhé. Pohľad na záclonu a záves by nás však nemal rušiť. Prípadné vzory preto radšej vyberajme opatrne.

Žalúzie
Žalúzie majú so záclonami spoločnú istú formy hry so svetlom. So závesmi zas nepriehľadnosť. Keď sa však povie slovo žalúzia, málokto si predstaví extra nápaditý doplnok v netradičných farbách a materiáloch.

Pritom opak je pravdou. Aj žalúzie môžu poslúžiť ako dekorácia. Úloha ochrany pred slnkom cez deň a pred zvedavcami z ulice je už v súčasnosti rozšírená aj o estetickú funkciu.

Žalúzie sú v obľube najmä pre pekné svetelné efekty, ktoré vytvárajú. Miestnosť s týmto doplnkom môže byť ponorená do príjemného svetla.

Jas, ktorý do miestnosti dodávajú žalúzie, si obľúbili napríklad filmoví režiséri. Vďaka tejto jednoduchej pomôcke sa vo svojich snímkach púšťajú do dobrodružných hier so svetelnými lúčmi, ktoré vo filme navodzujú či umocňujú atmosféru.

Drevo alebo hliník, žltá či fialová, horizontálne či vertikálne? Žalúzie šité na mieru vášmu oknu? Ponuka je široká. Aj keď samozrejme nie až tak ako konkurenčné „tienidlá" okien. Riasenie ako pri závesoch alebo vzory podobné záclonám skrátka od žalúzii čakať nemôžeme.

Autor: Jana

Focus Media

Video

Diskusia