Hodiny interiéru vdýchnu dušu

Doplnky, dekorácie | 05.01.2011

Hodiny boli vymyslené na to, aby sme vždy vedeli, aký je čas. No postupne sa z nich stali aj dôležité interiérové doplnky, ktoré nášmu domovu dokážu vdýchnuť dušu.

V minulosti
Interiérové hodiny mali v jednotlivých umeleckých slohoch rôzne podoby. Pre obdobie renesancie sú príznačné priestorové, takzvané vežové hodiny. Boli vyrobené z kovu, bronzu alebo mosadze, bohato zdobené rytinou a dokonca aj pozlátené. V tomto období sa hodiny považovali za vzácnosť, určenú najmä pre boháčov.

Hodiny sa stali bežnou súčasťou interiéru až v období baroka. Obľúbené a veľmi rozšírené boli najmä skrinkové hodiny v drevenej skrinke so sklom, zdobené intarziou, maľbou, rezbou alebo kovaním. Umiestňovali sa na sekretár, príborník alebo komodu, niekedy tvorili ich súčasť.

Hodia sa všade
Je naozaj ľahké vybrať hodiny do akéhokoľvek interiéru. Miesto pre ne sa totiž nájde v celom byte - v spálni na nočnom stolíku alebo na komode, v obývačke na skrinke, polici, v kuchyni na kuchynskej linke alebo na stene, v detskej izbe aj v pracovni. Napríklad nástenné hodiny s mačičkami sa hodia do detskej izby. Ďalším variantom sú hodiny zložené z nožov, vidličiek a lyžicou a tie sú zasa vhodné najmä do kuchyne.

Chcete radšej digitálne?
Hodiny s ručičkami predstavujú tak trochu starosvetskú spomienku na časy dávno minulé. Nemožno im však uprieť skutočné čaro a romantiku. Digitálne hodiny sú väčšinou ideálne do spálne, kde pri rannom prebudení ukážu presný čas, čo je fakt, ktorý nás v danú chvíľku zaujíma najviac, respektíve, ktorý nás hnevá najviac.

Materiálov je mnoho


Škála materiálov je skutočne veľmi pestrá a široká. Hodiny môžu byť vyrobené z dreva, plastu, skla, kovu a tak ďalej. Pri výbere materiálu by sme mali vychádzať zo vzhľadu nášho interiéru, aby ho hodiny vhodne dopĺňali a nie rušili. Takisto samozrejme záleží aj na finančnej sume, ktorú do tohto doplnku chceme investovať.

V kuchyni...
Ich dekor väčšinou odráža kuchynské motívy, veď ako inak. No nejde len o znázornenie kuchynského zariadenia a vybavenia, ale zobrazené môže byť aj ovocie či zelenina. Pre lepšiu prehľadnosť času vyberajte radšej analógové s jasne definovaným ciferníkom. Vhodným doplnkom sú aj rôzne minútky a digitálne hodiny, ktoré veľmi dobre využijete pomocníci pri varení.

V obývačke...
Nemusí ísť len o nástenné hodiny, ale aj stojace alebo stolné. Aj tu, možno ešte viac ako inde platí, že svojím dizajnom aj tvarom by mali odrážať zariadenie interiéru. V tomto prípade sa ale dizajnéri tak úplne nedržia striktných pravidiel a tak si môžete užiť napríklad starožitné hodiny v moderne zariadenej miestnosti.

Autor: Iveta

Focus Media

Video

Diskusia