Dobré farby pre dobrý spánok

Doplnky, dekorácie | 10.01.2011

Na náš spánok vplýva viacero faktorov – posteľ, matrac, atmosféra spálne, náš partner... No je tu ešte jeden element, na ktorom záleží, či sa vyspíme do ružova alebo sa v posteli budeme len tak prehadzovať. Reč je o farbách.

Vplyv farieb na priestor
Pre zdravý spánok človeka je dôležité prostredie, v ktorom spíme. A to nás privádza k tomu ku stenám, pretože práve tie sú najväčšou plochou miestnosti. A teda ich farba dáva základný výraz celkovému obrazu interiéru a tiež, čo je nemenej dôležité, priestorový dojem. Opticky zväčšiť alebo naopak zmenšiť priestor izby dokážu najlepšie práve farby. Môžu ale tiež zvýrazniť alebo potlačiť niektoré jeho časti a zároveň aj príjemne doladiť miesta okolo nábytku.

Ak zvolíte veľmi svetlé pastelové odtiene farieb, zistíte, že sa vaša spálňa rozjasnila a opticky zväčšila. A to prirodzene nie je zlé. Sýte farby naopak tento priestor zmenšia. Nemusíte sa ich však vzdávať, veď aj sýta oranžová alebo modrá dokáže miestnosť podstatne spríjemniť.  Použite ich však len na malú plochu steny, respektíve tam, kde chcete niečo zvýrazniť.

Ako ktorá farba vplýva
Keď už hovoríme o dobrom spánku, najviac nás zrejme budú zaujímať farby upokojujúce. Medzi tie patrí napríklad svetlo zelená, ružová, svetlo modrá a všetky jemné pastelové farby. Tieto farby by mali v našej spálni prevažovať a to nielen na stenách, ale aj na posteľnej bielizni a doplnkoch. Sem teda patria svetlé a tlmené odtiene, ktoré navodzujú pohodovú atmosféru a upokojujú. Z obľúbených odtieňov je takisto možné vyzdvihnúť béžovú alebo bledoružovú či svetlo modrú farbu. Pozitívna energia z týchto farieb bezpochyby podporí váš zdravý spánok.

Výrazné ostré a krikľavé farby ako červená alebo oranžová by mali nájsť svoje uplatnenie skôr v kuchyni ako v spálni. Už vôbec by sa v spálni nemalo nachádzať veľa fialovej farby, pretože tá nie je ani tak povzbudzujúca, ako skôr „ľahko“ konfliktná. Namiesto spánku by nám takéto farby totiž dodali zbytočne veľa energie, ktorá je skôr potrebná počas dňa.
 
Farby podľa feng-shuei
Aj stará čínska filozofia tvrdí to isté: používajte upokojujúce farby, aby ste vo vašej spálni dosiahli rovnováhu. Vzhľad spálňa  podľa feng-shuei je vyvážený a tým podporuje najlepší tok energie pre zdravý spánok, no rovnako aj pre sexuálnu aktivitu.

Za najlepšie farby do spálne feng-shuei považuje takzvané „farby kože“. Farba ľudskej kože sa pohybuje od svetlo bielej po čokoládovo hnedú, preto aj do spálne vyberajte farby v tomto rozmedzí.

Autor: Samara

Focus Media

Video

Diskusia