Luxusné lampy: Modernizácia im prospela

Doplnky, dekorácie | 04.02.2015

Honosne pôsobiace krištáľové svietidlá obdivujeme so zatajeným dychom. Boli „povinnou výbavou" zámkov, palácov, barokových kostolov a dnes ich nájdeme v reprezentačných priestoroch či hoteloch. Krištáľové svietidlá sa stali veľkou výzvou pre dizajnérov. Ich záujem a pestrá ponuka na trhu dokazuje, že vôbec nejde o prachom zabudnutú záležitosť. Bohato zdobený klasický či dizajnový krištáľový luster je v interiéri šperkom.

Podľa čoho si vybrať
Ste očarení krásou krištáľového lustra? Ďalším krokom je správny výber. Veľkosť, tvar a štýl svietidla musí zodpovedať celkovej veľkosti interiéru, výške stropu a štýlu zariadenia. Krištáľový luster pôsobí luxusne a noblesne a dá sa skombinovať s takmer každým interiérom. Hranica medzi vkusom a gýčom je v tomto prípade veľmi tenká. Pozornosť venujte počtu žiaroviek, aby dostatočne osvetlili miestnosť. Klasický luster môžete kombinovať s inými typmi svietidiel - nástennými, stojanovými alebo stolovými.

Farby a typy
Slovo krištáľ evokuje bielu a priezračnú krásu, ale v súčasnosti sa pri výrobe lustrov a svietidiel používajú ďalšie farby. Biele krištáľové svietidlá sú univerzálnejšie, pretože zapadnú do interiérov rôznych štýlov a farebnosti. Lampy ladené v čiernej, zlatej, striebornej, zelenej, modrej fialovej, červenej či ružovej patria k odvážnejším a ich umiestnenie treba citlivo prispôsobiť farebnosti stien a ostatných doplnkov. Základom lustra je mosadzná, pozlátená či postriebrená kovová konštrukcia.

Môže mať rôzny tvar a počet ramien. Na nich sa vešajú závesy, reťaze, misky a iné dekorácie. „Sklíčka" sú vyrobené z lisovaného alebo ručne fúkaného olovnatého krištáľu, ktorý sa zdobí ručným alebo strojovým brúsením, maľuje zlatom. Lustre s ručne brúsenými sklíčkami sú finančne náročné, ale sú doslova klenotom. Vrcholom sú lustre zostavené z krištáľov Swarovski. Okrem klasických honosných lustrov nájdete na trhu moderné dizajnové prevedenia krištáľových svietidiel.

Spoľahlivo ho zaveste
Rozhodujúca je veľkosť svietidla, ktorá sa líši podľa počtu žiaroviek. Najmenšie sú nástenné svietidlá s jednou žiarovkou. Počet ramien sa zvyšuje v závislosti na množstve žiaroviek. Úmerne tomu sa zväčšuje priemer svietidla, ktoré môže mať až kaskádovitý vzhľad. Veľkosti zodpovedá váha. Ťažký luster musí byť zavesený na háku, ktorý má nosnosť dvojnásobku váhy lustra.

Podmienkou pre zavesenie rozmerných krištáľových lustrov je dostatočne veľký priestor a minimálna svetlá výška miestnosti 4 metre. Ak bude luster visieť nad stolom, jeho dolný okraj môže byť vo výške 170 cm nad podlahou. V prípade, že sa nachádza voľne v priestore, musí visieť minimálne 190 - 197 cm nad podlahou. V závislosti od veľkosti môžete luster či krištáľovú lampu umiestniť do obývačky, spálne, jedálne alebo do kúpeľne.

Večne krásny lesk
Nepriateľom krištáľového svietidla je prach. Sklíčka stratia svoj nádherný lesk, čím sa zníži ich schopnosť odrážať a „lámať" svetlo. Preto je dôležité pravidelné čistenie aspoň dvakrát ročne. Najdokonalejšie luster vyčistíte, ak z neho postupne zvesíte krištáľové ovesy. Začnite na spodnej časti a postupujte smerom nahor.

Jednotlivé krištáľové umyte v saponátovom roztoku a dôkladne opláchnite v čistej vode. Každý kúsok opatrne do sucha poutierajte. Nasucho vyčistite pevné diely lustra. Pri opätovnom skladaní lustra sa nepomýľte, dobrým pomocníkom je plán alebo fotografie lustra.

Autor: RadomírFocus Media

Video

Diskusia