Jemný industriál: Trendy doplnok do bežného príbytku

Doplnky, dekorácie | 26.05.2015

Striedanie a výmena dekoračných štýlov je potrebnou zmenou, aby sme nemali pocit, že roky trávime v jednotvárnom prostredí. Po úhľadnej sterilite, fascinácii východnou tradíciou cez vintage a odlesk minulosti sme sa v súčasnosti dostali k chvále industriálu. Vitajte v dobe, keď obnažená trubka z radiátora nebude prekážkou, ale estetickou dekoráciou. Panelák neobmedzuje


Kus industriálu, teda technického materiálu premeneného na umenie, sa ľahšie nájde nikde v dedinskej stodole ako v centre mesta, ale nie je nič stratené. Práve jemné industriálne prvky sú to, čo aj v menšom paneláku vie zachovať dotyk moderny. Výhodou môžu byť miesto sklenených lustrov klasické kované. Nie je na škodu, ak im chýba kúsok smaltu a pôsobia ako z opustenej továrne. Kované doplnky majú tiež charakter imidžových doplnkov. Moderní kováči vedia spraviť od stojanov na oblečenie aj sochy, či svietniky. Kované umenie nachádza svoje miesto aj v bežnom byte.

Kontrasty
Majú veľký efekt. Čierna s bielou, moderné a staré, čisté a tak trochu industriálne. Industriálna stena ako z betónu, či neomietnutej steny vedia veľmi efektne kontrastovať so zvyškom pedantne nanesenej omietky. Tak ako sa stolík z kovu, či priemyselná truhlica dobre vynímajú kdesi medzi nábytkom z tíkového dreva. Jemný idustriál je predovšetkým o kontrastoch nie o tom, aby ste bývali ako v strojovni. Viac kontrastov, viac zábavy. Industriál to spoľahlivo zaistí.

 
Nie je to len o kove
Spája sa nám predovšetkým s lešeniami kovaným potrubím, neotesaným stropom, ale industriál môže byť pokojne aj drevený. Teplá sálavosť dreva a jeho mierna neohrabanosť, akoby ste si poličku do obývačky priniesli z garáže. Aj patina špiny je iba maskou, rovnako ako vintage na seba zobral patinu starých vekov. Industriál sa niekedy dá vytvoriť skutočne z vecí, ktoré by ste povedali, že už nemôžete použiť. Zrazu v upratanej izbe nájde miesto aj skrinka zafŕkaná farbou.

Neotesaný koncept
Industiál však nie je ten typ dekorácie, kde ostne po majstroch v kúpeľni rozbitá kachlička. Ide o istú neotesanosť, až drsnú vulgárnosť, no presne vsadenú do konceptu miestnosti. Nič nie je náhodné. Industriál nie je o neporiadku. Je miernym pošteklením zmyslov. Naznačujúcim, že aj tam, kde sa zdá všetko dokonalé, sa dá vyburcovať kreativita. Práve industriál sa uchytil ako dekoračný prvok v ateliéroch a bytoch duševne tvorivých ľudí. Má totiž stimulačný efekt k práci a tvorivosti.

Môže sa vám páčiť: Newyorský loft s industriálnym šmrncom a netradičným riešením

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Diskusia