Papier ako nepoznáte: Tucty nápadov čo z neho!

Doplnky, dekorácie | 26.02.2016

Papier vnímame ako bežný obalový materiál. Kreatívni ľudia však pochopili jeho potenciál a spravili z neho samostatný dekoračný prvok. Papier možno nepatrí k najtrvácnejším materiálom, ale je lacný, dobre sa s ním pracuje a pri správnej starostlivosti vie byť krásny celé roky. Ideálny pracovný materiál pre tvorivé duše. Originálne origami


Skladačky z papiera sú seriózne japonské umenie a ak sa s ním oboznámite, zistíte, že je rovnako podmanivé, ako maľovanie, či skladanie hudby. Pomocou papiera si môžete vyskladať postavičky, abstraktné tvary, kvety, ale aj farebné kombinácie rôznych typov. Origami nie je zábavka pre malé deti. To zistíte len čo prvý raz zložíte hárok papiera. Je to však skvelý relax a na konci získate hodnotné papierové umenie.

Kameň, papier, nožnice
Tri veci, ktoré budete určite potrebovať. Kameň ale môžete pokojne nahradiť drevom, sklom, alebo iným materiálom, ktorý sa vám bude k zátišiu z papiera hodiť. Do ozdobného papiera môžete zabaliť sklený pohár a zrazu máte krásny úložný priestor na ceruzky. Stačí, že siahnete po farebnom krepovom papieri a môžete ozdobiť poškodený kvetináč. Alebo len tak vystrihovať zaujímavé tvary podľa formy a poukladať ich k prírodnému zátišiu, aby komoda v chodbe nepôsobila opustene.

 
Písmená z papiera
Môžu byť do detskej izby pre školáka, ktorý sa učí spoznávať abecedu, alebo si môžete ozdobným písmom z farebného papiera vytvoriť citát, ktorý vás každé ráno pri pohľade poteší. Písmená z papiera môžete voliť z akejkoľvek veľkosti a použiť ich rovno na stenu, alebo do papiera oblepiť kúsky polystyrénu, nalepiť ich na drevenú dosku, vložiť do rámu a dostanete dekorácie, ktoré v obchode stoja nemalé peniaze.

Umelecké cítenie
Stačí ho prebudiť, ale to s mnohými kúskami papiera nebude vôbec komplikované. Na výber máte krásne baliace papiere, alebo naozaj atraktívne spracované kópie umeleckých diel, z ktorých môžete spraviť koláže podľa vlastného gusta. Takto nejako tvorili dadaisti, kým sa z ich činnosti nestal celkom relevantný umelecký smer. S papierom pekných tvarov, farieb a línií to dokážete aj vy. Potom je už len na vás, či si dielo zarámujete, nalepíte, alebo ho niekedy prišpendlíte.

 
Viac ako dekorácia
Pomocou papiera môžete zmeniť zjav niektorých predmetov. Priamo na stene z neho spraviť romantické zátišie, alebo priestor, aby deti povystrihovali svoj vlastný svet, s ktorým im pomôžete a upevníte ho na stene. Pritom papier sa dá veľmi rýchlo nahradiť iným, takže vlastne nikdy nenudí.

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Diskusia