Mosadz v kuchyni: Pozrite si, ako skvelo vyzerá kuchyňa ladená do zlata

Doplnky, dekorácie | 11.01.2017

Žltý kov sa drží na výslní už nejaký čas a zo šperkovníc a módnej bižutérie sa predral aj do kuchýň.

Najtradičnejší spôsob, ako dostať trochu zlatistého lesku do kuchyne a zvýšiť tak jej luxusný nádych, je použiť ich na úchytkách na kuchynskej linke. To však nie je jediný spôsob, a tak ak hľadáte čosi originálnejšie, určite nevynechajte zaujímavé nápady v galérii pod článkom.


Jedným z pozoruhodných spôsobov, keď má mosadz nielen okrasnú, ale aj ochrannú funkciu, je pracovná doska, ktorá je orámovaná mosadznou lištou. Do kuchyne sa tak dostane neveľmi výrazná, zato veľmi efektná zlatistá linka, ktorá vyzerá fantasticky najmä večer, keď zapneme osvetlenie pod vrchnými skrinkami.

Inšpirujte sa: Ako bývať so zlatom - luxus a eleganciu treba správne dávkovať

Ďalšou možnosťou je umiestniť nad kuchynský stôl alebo ostrov závesné svietidlo s mosadzným tienidlom. Výhodou tohto riešenia je, že odráža príjemné, žltkavé svetlo, ktoré pripomína farbu plameňa.


Ak je mosadz alebo žltý kov naozaj vašou láskou a myslíte to vážne, možno investovať do mosadznej vodovodnej batérie. Pri nej však treba rátať s vyššími nákladmi a hlavne, nepodceniť pravidelnú a jemnú údržbu - pričom dôraz je práve na šetrnosti údržby. Vodovodné batérie sú spravidla potiahnuté priesvitným ochranným lakom. Ten by sme nemali vystavovať agresívnym čistiacim prostriedkom - a rozhodne nie abrazívnym. Poškodením laku by sme totiž spôsobili, že mosadz bude rýchlejšie zachádzať a bude potrebné ju oveľa intenzívnejšie leštiť.Ak teda máme mosadznú vodovodnú batériu, utierka z mikrovlákna by mala byť hneď poruke.


Tí najodvážnejší sa môžu rozhodnúť pre celé skrinky alebo dvierka z mosadze. V tom prípade je však lepšie vopred sa zmieriť buď s neustálym upratovaním alebo mierne ošumelým dizajnom, ktorý vídame v opustených rozprávkových palácoch. Čiže Popoluška alebo Šípková Ruženka?

Autor: Nonka