Stolička, ktorú si oblečiete na seba ako nohavice

Doplnky, dekorácie | 15.07.2017

Švajčiarske dizajnové štúdio Sapetti navrhlo podporný systém, ktorý užívateľovi umožní sadnúť si hocikde. Stoličku totiž nosí priamo na sebe.

„Nohavicová stolička" je ako ľudský exoskeleton. Slovo exoskeleton pochádza z gréčtiny - vzniklo spojením „éxo" - vonkajší a „skeletos" - kostra. Ide teda o akúsi vonjakšiu kostru, ktorá má podporný a ochranný charakter. Na rozdiel od ľudskej kostry sa však nenachádza vo vnútri tela, ale na jeho povrchu. Napríklad schránka mušle, schránka kobylky a podobne.

IKEA plánuje marťanský život: Dizajnéri skúšajú, aké to raz bude!

Vynález je primárne určený mechanikom a pracovníkom vo výrobe, ktorí potrebujú pri určitých činnostiach dlhšie stáť alebo pracovať mierne sklonení a stolička by v pracovnom prostredí bola na prekážku.


Podobné nápady nie sú novinkou. Viaceré spoločnosti sa venujú vývoju takýchto vonkajších kostier, napríklad pre vojsko, zdravotníctvo, na kompenzáciu telesného postihnutia a podobne.

Fúzači a bradáči pozor! Máte túto praktickú pomôcku na pitie?

Švajčiarski dizajnéri od tohto vynálezu očakávajú, že svojou variabilitou nastavenia sa bude používať predovšetkým vo výrobe. Mali by sa tým redukovať situácie, v ktorých sú pracovníci v určitej vykrútenej polohe a vznikajú im svalové smazmy.


Prvým dodávateľom ergonomických mechatronických zariadení, ktoré sa dajú „obliecť" by mala byť značka Noonee. Lepšie držanie tela, vyššia bezpečnosť práce, menej zdravotných ťažkostí spôsobených prácou, menej absencií v práci a najmä lepší pracovný výkon aj u starších zamestnancov by určite ocenili aj zamestnanci na Slovensku.

Pozrite si podrobnosti tejto nositeľnej pracovnej pomôcky v galérii pod článkom.

Nižšie nájdete aj video, na ktorom video, ako zariadenie funguje.

Autor: Nonka