5 dekoračných fínt, ako si zväčšiť izbu

Doplnky, dekorácie | 06.03.2018

Zväčšovať miestnosť sa dá nielen rekonštrukciou, ale aj dekoráciou. Je to rýchlejšie, krajšie aj lacnejšie. Tu platí zásada, že dekoráciami netreba priestor otesať, ale zabezpečiť, aby sa v princípe rozšírila. A hoci každý predmet zaberá miesto, niekedy akoby to neplatilo.

Zrkadlá oproti oknu
Nemusia byť práve v pozícii opozitnej, ale aj šikmo na okno dokážu rozšíriť priestor. Tu hrá úlohu fyzika, takže základom je, aby bolo slnko odrazené do miestnosti. Takto ho použijete nielen na overenie si vzhľadu, ale aj na to, aby sa priestor naplnil denným svetlom. A denné svetlo či chcete alebo nie, rozširuje opticky priestory.

Pozrite si: Hluché miesta v byte - škoda je ich nevyužiť

Jednotná podlaha
Je to jednoduché. Skúste pracovať s podlahovou krytinou. Ideálne na optickú ilúziu veľkosti je zrušiť nielen predely medzi izbami, ale aj rôznorodé podlahy. Ak chcete dostať maximálny optický rozmer aj z malej garzónky, alebo dvojizbového bytu, tak je potrebné zabudnúť na rôzne materiály a položiť jednoliatu krytinu. Linoleum, parkety, alebo liata podlaha. Ak bude všetko ladiť jedným spodkom, na povrchu sa to odrazí nadýchanosťou a väčšou mierou optického rozšírenia.


Priezračné doplnky

Ak sme v úvode hovorili, že veci priestor zaberajú, tak pravda je taká, že perforované, alebo sklenené, či inak priesvitné doplnky môžeme z tejto množiny vecí vyčleniť. Ak cez niečo vidíte na druhú stranu, tak to vášmu mozgu hlási, akoby to nebolo tak celkom v miestnosti. Výsledok je, že nebudete mať pocit preplnenia priestoru. Toto je veľmi dobrý trik do naozaj malých priestorov, nakoľko veci dennej potreby ako poličky, stoličky, alebo rôzne odkladacie priestory si vyžaduje aj malý byť. No transparentné materiály ich akoby vymažú a váš priestor sa bude zdať väčší.

Prečítajte si: 5 tipov, ako pohodlne bývať v jednoizbovom byte

Osloboďte sa od lapačov prachu
Typickým príkladom sú závesy. V skutočnosti ich nepotrebujete. Len málokto ich na noc zaťahuje. Ak potrebujete tmu v miestnosti, je lepšie voliť vonkajšie rolety. Vďaka nim si môžete dopriať luxus úplného zatemnenia a záves vám neukrojí z izby desiatky centimetrov.


Kontrastujte

Kontrast je pre naše oči niečo, vďaka čomu neveria, že sa nachádzajú v malom priestore. Preto stačí napríklad staviť na tmavú a svetlú. Veselú a temnejšiu farbu. Je jedno aký kontrast vyberiete, ale funguje to dokonale. Môžete dať napríklad na svetlý stôl tmavú dečku, alebo do tmavej vitríny bielu sošku. Pre vaše oko to bude niečo, čo ho presvedčí že, sa pozerá do omnoho väčšieho priestoru, v akom sa v skutočnosti nachádza.

Autor: Marcos

Focus Media

Video

Diskusia