Nadčasový a príťažlivý vidiecky štýl v modernom šate

Doplnky, dekorácie | 13.04.2018

Vidiecky štýl je obľúbený kvôli útulnosti a uvoľnenosti. Ak chcete, aby váš interiér bol nadčasový, teda krásny a zaujímavý aj po rokoch, musíte tento štýl trochu zmodernizovať.

Rôzne varianty
Zdá sa, že zariadiť interiér vo vidieckom štýle je jednoduché. V rámci neho však máte na výber mnoho variácií. Záleží na vás, či sa zameriate na anglický, škandinávsky, taliansky, francúzsky alebo slovenský „vidiek". Len vy sami určujete, koľko a čo si z toho-ktorého regiónu do svojho príbytku prenesiete.

Pozrite si aj: Kúpeľne vo vidieckom štýle

Ktorý je vhodný pre vás?
Vidiecky štýl môže variovať od najjednoduchšieho a strohého až po prezdobený romantický. Svojou triezvosťou a funkčnosťou je známy škandinávsky a tiež americký vidiek. Ak vám záleží predovšetkým na funkčnosti, pokojne ho aplikujte na svoj interiér. Množstvom dekorácií, ktoré zaváňajú romantikou je charakteristický francúzsky, resp. provensálsky štýl. Na útulnosti mu dodávajú práve rôzne drobné dekorácie, no v modernej verzii to s nimi nepreháňajte.


Drevo je základ

Základom vidieckeho štýlu je masívny drevený nábytok. Nesiahajte po verných replikách ľudového nábytku, ale stavte na moderný nábytok s jednoduchými líniami, ktorý spĺňa požiadavku nadčasovosti. I moderná verzia vidieckeho štýlu však znesie rustikálny kúsok nábytok, napríklad v podobe truhlice alebo príborníka. Cení sa drevo bez farebnej úpravy, v jeho prirodzenej podobe, aby vynikla štruktúra a kresba. Nábytok je ošetrený prírodnými olejmi alebo voskom. Časť zariadenia môžete zvoliť z prútia.

Prečítajte si: Prečo nás tak láka vidiecky štýl?

Príroda na každom kroku
Vidiecky štýl ostáva pevne prepojený s prírodou. Na stenách sú štruktúrované omietky, obklad z dreva, kameňa, ale aj tehly. Voľbu materiálu na podlahu treba prispôsobiť účelu miestnosti. V kuchyni môžete mať kamennú i tehlovú dlažba, v obytných miestnostiach drevené parkety alebo plávajúcu drevenú podlahu. Z prírodných materiálov majú byť bytové textílie, ktoré sú ekologické a hrejivé. Modernosť vidieckemu štýlu pridáte doplnkami z kovu a číreho skla.


Farebná paleta

Vidiecky štýl sa vo farebnosti inšpiruje prírodou. Interiér sa nesie v neutrálnych a zemitých farebných odtieňov. Moderný vidiek sa nebojí pestrejších farieb, ktoré reprezentujú farebnosť kvetov na lúke. Na výber sú odtiene ružovej, modrej, žltej či zelenej, ale v pastelovom prevedení. Tieto farby sa uplatnia najmä v priestoroch, kde je nedostatok denného svetla. Vhodnou voľbou je biela, ale nie jej žiarivý studený odtieň, aby interiér nepôsobil stroho a chladne.

Inšpirujte sa elegantnými riešeniami v štýle vidieka

Moderný znesie technické novinky
Pointou moderného vidieckeho štýlu je získať jeho čaro a útulnosť, ale využiť vymoženosti doby. V kuchyni sa nebojte moderných spotrebičov, ale nesmú byť v nerezovej úprave. Vhodnejšia je čierna a krémová farba. Dekorácie síce vidieku dodávajú na útulnosti, ktorú hľadáte, ale priestor opticky zahlcujú. Na oknách pokojne môžete mať závesy, ale nie s volánmi.

V galérii pod článkom nájdete viac inšpirácií na pekné interiéry o vidieckom štýle.

Autor: Radomír

Focus Media

Video

Diskusia