Nekupujte drahé sviečky - takto si ich sami vyrobíte

Doplnky, dekorácie | 19.11.2018

Máte chuť si vyrobiť doma vlastné sviečky? Možno to na prvý pohľad vyzerá ako veda, v skutočnosti však ide o zábavu. A veľmi príjemnú a voňavú! Túto zimu budete mať domácnosť krásne rozblikotanú svetlom vašich vlastných sviečok.

Ak ste doteraz nenabrali odvahu, radi vám ponúkneme hneď viacero možností, ako si vyrobiť vlastné sviečky. Je to také jednoduché, že to môžete robiť aj s deťmi. Príjemná zábava na tmavé zimné poobedia!

V zásade poznáme tri druhy sviečok. Prvým sú samostatne stojacie sviečky, potom sviečky umiestnené v nejakej nádobe a ešte votívne sviečky. Samostatne, stojace sviečky sú vyrobené z pevnejšieho materiálu, zvyčajne z vosku, naopak sviečky v kontajneri či v nádobe môžu byť mäkšie.

Prečítajte si aj: Chcete žiť viac eko? Prestaňte používať túto vec: Garantujeme vám, že ju vy aj vaše deti používate denne!

Podľa typu sviečky je vhodné siahnuť aj po rôznom materiáli, z ktorého budete sviečku vyrábať. Pri výbere materiálu na svoju sviečku nehľaďte iba na cenu, ale zvážte aj dĺžku horenia. Tieto informácie by ste si mali preštudovať už pred kúpou.

 

V minulosti rozšírené parafínové sviečky sú dnes dosť „out". Na trhu totiž nájdete materiál, ktorý je omnoho ekologickejší, šetrnejší a bez chemikálí. Áno, hovoríme o včelom vosku, ktorý má dokonca aj bez pridania parfumov svoju príjemnú vôňu. Je síce drahší než klasický parafín, investícia do vášho zdravia však za to stojí. Kúpiť ho môžete priamo v blokoch, s ktorými sa jednoducho pracuje.

Pre začiatočníkov

Spraviť si vlastnú sviečku, nie je žiadna veda. Odporúčame siahnuť po predpripravených produktoch, teda vosku v bloku, ktorý jednoducho nakrájate, rozpustíte, a potom môžete dofarbiť a prevoňať podľa svojich potrieb. Na tieto úkony vám postačí aj bežné domáce vybanie.

Prečítajte si aj: To ste ešte nevideli! Lenny Kravitz: Mám pozemok s rozlohou 7620 m² a bazén so slanou vodou. Závidíte?

Vopred si pripravte nádoby, do ktorých budete sviečky odlievať, odporúčame použiť sklenené nádobky alebo nádobky, v ktorých ste mali sviečky v minulosti. Zvyšky vosku z nich odstránite jednoducho nahriatím. Teraz už len zakúpiť správny knôt a vaša nová sviečka je takmer hotová.

 

Práca s knôtom

Knôt jednoducho upevníte v spodnej časti nádoby niekoľkými kvapkami vosku a v hornej časti upevníte knôt o ceruzku, paličku či hoci aj o varechu, aby ostal vzpriamený, než nalejete vosk. Svoju sviečku nechajte tuhnúť približne 24 hodín.

Zo starých nové

Čo takto skúsiť využiť zvyšky obľúbených sviečok? Postupne ich nahrievajte a nalievajte po vrstvách do nádoby. Alebo zmiešajte obľúbené farby a vytvorte úplne nové. Pozor, domáce robenie sviečok je prudko návykové - mnoho zábavy si pri ňom užije každý člen domácnosti.

Pozrite si v galérii výrobu sviečok - je to skutočne jednoduché.

Autor: Agáta

Focus Media

Video

Diskusia